Quote Originally Posted by ReNeGaDe124 View Post
In momentul de fata cred ca au fost raportate cateva sute de console cu probleme. Da, este ingrijorator, dar nu de intrat in panica. Fata de cele 1 milion de console vandute, este un numar foarte mic. Chiar se astepta cineva sa nu fie nici un fel de problema cu consola la lansare?
E clar ca nu credea cineva ca vor avea un procent de 100% fiabilitate. Insa mai bizar e ca multe dintre ele au picat DUPA update-ul oficial, desi initial mergeau perfect.

Cat despre ingrijorare... mie procentul de pe amazon (de ign & co nu mai vorbesc) mi se pare cam ingrijorator. Da, ai putea spune ca la un milion de unitati vandute, cateva sute cu probleme nu ar fi ceva foarte grav. Insa trebuie tinut cont si de faptul ca din acel milion, multi nu vor sta sa posteze pe forumuri si site-uri cum ca le-a picat, ci se vor duce direct la service/magazin.

Eu imi fac probleme pt. cei ca noi care le vor cumpara din US/UE... facem update si sa trimitem unde? Ca in Romania e "pauza de masa", cei de la Sony Romania neavand habar ce-i acela un PS4. Si uite asa trimitem in afara consola nou-noutza. Dar, hai sa nu fiu ca ala cu drobul de sare...

Ideea e ca de obicei la o astfel de productie in masa, prima serie este cea mai testata. Dupa care intervine "rutina" si scaparile aferente (ma refer la quality control, unde presupun ca tot factorul uman decide - aka acel mic chinez - si nu roboti industriali).

Eu sper sa existe vreo modalitate de restore dupa brick cu acel firmware oficial... Inca mai sper.