Vreau sa amenajez un loc pt jucat si eventual vizionat filme si am ales sa merg pe varianta cu videoproiector pt simplu fapt ca tv-urile cu diagonala mare sunt inca scumpe,ma refer la 80 si 90 inch.

Mentionez ca nu am neaparat un buget dar as vrea sa nu depasesc cu mult sumele mentionate si anume,videoproiector 6000 ron , ecranul 1500. , sistemul audio 2000

La ce m-am gandit eu :

Videoproiector 3D Full HD BenQ W1070, Home Cinema

ecran : Ecran de proiectie montabil pe perete Sopar Platinium SOP240PL, 240 x 200cm, Mecanism de blocare

Acum intrebarile ar fi multe... Stiu ca trebuie sa fie full hd,de altceva ar trebui sa mai tin cont legat de proiector? Apoi intrebari stupide despre ecranul de proiectie,dimensiunile ideale pt mine ar fi inaltime 180-190 si latime 240 . Daca aleg un ecran de 240 * 200 pot sa il blochez sa am inaltimea care o doresc? Si pot regla orice dimensiune a imaginii din proiector? sau sunt un anumit numar de dimensiuni setate in prealabil si sunt limitat din punctul asta vedere?

Nici nu stiu daca am ales bine ecranul,evident as vrea sa il folosesc in modul 16-9 si as vrea sa aiba si ecranul dimensiuni potrivite,in sensul ca as vrea sa reglez imaginea pe toata suprafata ecranului. Am vazut ca sunt ecrane mult mai scumpe,se simte o diferenta mult mai mare in calitatea imaginii la ecranele mai scumpe? Spre ex daca ar fi o extra suma care ar putea fi investita ati alege un ecran sau un proiector mai scump,care din alegeri s-ar resimti cu adevarat in calitatea imaginii?

Sunetul nici nu am indraznit sa il aleg sa nu gresesc. Am nevoie de un home cinema presupun. Practic am nevoie de subwoofer si boxe pt ca o sa folosesc playstation-ul ca bu-ray. O sa folosesc hd receiver de la upc si un playstation 3/4... Cum trebuie sa scot sunetul,din videoproiector sau sistemul audio il voi lega pe rand la receiver tv respectiv consola? As vrea sa stiu daca am nevoie sa bag un al 2 lea cablu hdmi pt sunet in tavan ca sa nu mai am de spart.

Multumesc si imi cer scuze inca o data daca intrebarile par stupide insa nu am folosit niciodata un proiector si nici un sistem home cinema.

---------- Post added 18-11-2013 at 06:27 ----------

Am cautat cateva ore bune,mai tare m-am bagat in ceata in lagatura cu ecranul. mie inca nu mi-e clar ce inseamna excat 1:1. 4:3 16:9

1:1 ar trebuie sa fie patrat cred insa sunt ecrane care la specificatii au format 1:1 insa la dimensiuni scrie 240 * 200...

Ecran de proiectie Sopar New Gold 123 inch - PC Garage

vreau un ecran sa arate asa ca forma.



Pana la urma ce vreau? 4:3 sau 16:9?