Multumesc,a fost foarte util.
Cu ecranul m-am lamurit si decis: Ecran de proiectie Reflecta Crystal-Line Motor lux 131 inch - PC Garage
Am depasit suma la care ma gandeam intial insa dupa o noapte de cautari strict in legatura cu ecranele am realizat ca e mai complex decat credeam si e necesar si un ecran ok. Cele mai raspandite sunt 4:3 si asta m-a dus mult in eroare.
Scuze ca a fost incalcit tot ce am intrebat legat de ecran insa si in mintea mea era la fel.

Sunt binevenite in continuare sugestii,in special in legatura cu sunetul. Eu m-am uitat la categoria home cinema si acolo te alegi si cu bluray ul. As prefera o alternativa fara avand in vedere ca voi folosi PS...

Monky,nu vreau neaparat un Benq insa pt mine este cel mai rasunator nume legat de proiectie. Am vazut f multe Epson cu specificatii bune,un model cu vreo 800 ron mai scump insa are contrast mai bun
Videoproiector Epson 3D EH-TW5200, Full HD, Negru

Ar fi mai ok? Am vazut ca aminteste in descriere destul de detaliat despre jocuri.

Deasemenea mi-ar fi util si un link spre un cablu hdmi de 10 m care sa suporte 1080p si sa fie ok raport calitate/pret.