Quote Originally Posted by killlemalll3 View Post
Acum intrebarile ar fi multe... Stiu ca trebuie sa fie full hd,de altceva ar trebui sa mai tin cont legat de proiector?
Practic am nevoie de subwoofer si boxe pt ca o sa folosesc playstation-ul ca bu-ray. O sa folosesc hd receiver de la upc si un playstation 3/4... Cum trebuie sa scot sunetul,din videoproiector sau sistemul audio il voi lega pe rand la receiver tv respectiv consola? As vrea sa stiu daca am nevoie sa bag un al 2 lea cablu hdmi pt sunet in tavan ca sa nu mai am de spart.
A. Pe partea de sunet - proiectorul nu are HDMI out. De fapt nu prea are nimic out. Deci trebuie legata la proiector doar partea de video - trebuie sa bagi prin tavan 2 cabluri HDMI de 10 m. Sunetul il legi de la consola la receiver-ul audio, respectiv de la receiver-ul UPC la receiver-ul audio. (la PS3 eu folosesc optical out-ul. La fel la receiver-ul operatorului de cablu).

B. Pe partea de cablu HDMI eu am folosit acesta - Cablu HDMI A - HDMI A 1.4 cu Ethernet 10m CABLE5503/10. Exista si mai lungi, exista si mai scumpe, exista si alte magazine de unde poti lua, dar asta mie imi merge

Problema mea (si sper ca nu "deraiez topicul acum", ma gandesc ca poate o vei avea si tu) este cu numarul de HDMI in la proiector. Practic ai 2. Unul este de la consola PS3, unul de la receiver TV. Pana acum, toate bune. Ce se intampla cand vine PS4, scoti PS3-ul si lasi PS4-ul? Acesta din urma nu are DNLA si prin urmare orice streaming din laptop/alte disponzitive cum le mai transmit catre proiector? Stiu, cumparam si o cutiuta de streaming, dar nu este elegant sa stau de fiecare data sa scot un HDMI dintr-un dispozitiv si sa il bag in cutiuta de streaming si inapoi. Deci sa ne gandim impreuna (adica ne bazam pe Monky ) la o solutie ca sa poti sa ai pe proiector:
TV
Consola (PS4 sa zicem)
Streaming de pe alte dispozitive.

Toate astea in 2 HDMI-uri. Cum procedam ?