RvsS & killlemalll3: sincer, cea mai buna solutie (si sa fiu sincer, singura pe care am vazut-o in zeci de setup-uri cu proiector), este aceea de a folosi un receiver. Ai putea spune ca un proiector e gandit sa mearga cu un receiver, pur si simplu. Ai un HDMI Out din receiver in proiector, si in felul acesta din receiver iti ies doar doua fire (power si hdmi), de toata cealalta nebunie de inputs & outputs ocupandu-se receiver-ul.

Chiar si o solutie ieftina (si buna dpdvd calitativ), gen Yamaha 375, va rezolva majoritatea problemelor (avand 4 x HDMI IN) si suficienta putere pentru majoritatea setup-urilor. Practic puteti pune linistiti proiectorul pe perete (upside down) si nu mai aveti treaba de umblat la el... pt. ca totul rezolvati din receiver (input, outputs, power, etc.).

Avantajul montarii careia multi ii zic "upside down" este ca nu iti ocupa spatiu in camera... nu te mai deranjeaza atat de rau ventilatorul (nu uitati ca mai toate proiectoarele au ventilator)... nu mai ai probleme atat de mari legate de persoanele care trec prin fata (fiind de sus, ai un unghi mult mai ok de proiectare - si distanta mai mare). Ajungi mai greu la proiector, dar sincer... de obicei nu ai nevoie sa ajungi la el decat pt. "servisare" (once a month?).

Referitor la contrast, acel 40.000 : 1 este dinamic... La fel si 2300 lumeni fata de 2000, de multe ori e chestie de marketing. Optim ar fi sa iti alegi 2 modele, vorbesti cu cei de la Avstore (de exemplu) sa-ti aranjeze o sesiune de demo, si alege ce-ti place tie cel mai mult. Personal pot spune ca-mi place mai mult Epsonul decat Benq... dar nu te lua dupa mine, mergi si fa un test.

P.S. Ecran de proiectie poti sa-ti iei si dupa, daca ai peretele bine facut (si alb). Ba chiar (si poti cerceta si solutia asta), am inteles ca exista vopsea speciala de contrast. Daca gasesti asa ceva, vopsesti frumos peretele respectiv... si cred ca iese mult mai interesant. Acum depinde si cum ai setup-ul in camera respectiva. Eu unul am vazut la un amic proiectat direct pe perete, si mi-a placut enorm ideea. Doar ca el nu avea mai nimic pe peretele respectiv. Doar doua standfloors si o masuta mica, de maxim 30cm or so inaltime.