Eu nu mor dupa o saptamana, 3 zile de heavy usage ar fi perfect, asta in conditiile in care niciun telefon nu reuseste sa ma tina mai mult de o zi si putin.

Cat despre rezolutie, nu zic nimic pana nu vad. Cam totul de la 350 PPI in sus mi se pare rezonabil, ca sa nu mai vorbesc de 450 pe unde se afla majoritatea acum. Problema e ca rezolutia asta cere putere de procesare mai mare si astfel si un consum mai mare. Iar indiferent ca o face HTC, Samsung sau LG, fragmentare tot va exista. Sunt putine aplicatii de Android facute special pentru 1080p, acum vor fi si mai putine in 2K, multe sunt inca pe la 400x800. Adica am impresia ca nici ei nu stiu in ce se baga. Se lauda cu rezolutia mare insa aplicatii la rezolutia nativa nu prea vor fi. Nu prea sunt nici pentru rezolutii HD, inca sunt doar resized to fit the screen.

Poate vine Apple cu rezolutia de pe iPad ca sa scape de fragmentare iar atunci un ecran de 2k pe un telefon chiar ar avea mai mult sens.

In fine, eu de la HTC as fi multumit si cu 1080p Amoled, insa un design mai subtirel, tot metal, o camera mai buna, un Android cat mai nou si curat si neaparat sa nu treaca de 5". Sau cel putin sa nu fie mai mare decat un S4/Nexus 5.