Lumia 925 a fost unul dintre putinele modele lansate de Nokia in ultima vreme care mi-a placut, iar Lumia 930 continua trendul. Imi place frame-ul de aluminiu (deh, imi place metalul, daca m-a facut mama metalist). Imi place ca au ramas pe AMOLED si au ajuns si ei in sfarsit la FullHD. La fel, in sfarsit ma bucur ca nu mai ai bump-ul acela dat de camera foto (careia i-au crescut rezolutia de la 8Mpx la 20Mpx)... insa nu-mi place ca au crescut diagonala. Un 4.5" (cum era 925-ul) sau hai un 4.7" ar fi fost mult mai "pocketable".

In schimb, pe partea de performanta... m-a distrat cand am citit opiniile "androizilor". Multi se plangeau ca "dar vai, nu are nici macar SnapDragon 801". Fara suparare, dar cine spune asta, probabil crede ca Windows Mobile seamana cu Androidul, si are nevoie de 8 core-uri si n giga ram. Windows 8 Mobile mergea perfect pe un Dual Core la 1.5Ghz cu 1GB RAM. Cu Quad Core la 2.2Ghz si 2GB RAM, chiar si cu cresterea de rezolutie, va ZBURA!

Sincer, per total imi place. Singurul lucru care ma tine sa fac trecerea, e lipsa aplicatiilor si a restrictiilor impuse de Microsoft developerilor. Ah, si pretul care mi se pare cam mare...