Sa revenim la folclorul japonez!
3)Kuon
Nu stiu cati dintre voi au auzit de acest joc si cati l-au jucat. Creeat dupa vechi povesti japoneze, un stil numit Kwaidan, Kuon ofera o experienta horror de neuitat. Actiunea se desfasoara intr-o casa veche din Kyoto plina de fantome si monstri, in 2 faze, Yin si Yang.
Kuon a fost lansat in 2004, o perioada in care survival horror-ul era 'la putere' . Ce diferentiaza acest joc de altele e ca e al naiba de greu
Sunetul tobelor japoneze, cantecul trist al copiilor precum si fantomele si monstrii care asteapta dupa colt fac acest joc un must play.
Kuon ofera posibilitatea de a incepe cu unul din cele 2 personaje, Utsuki sau Sakuya. Ambele personaje ajung la Fujiwara, una pentru a purifica locul de rau iar cealalta pentru a cauta o cale sa isi vindece sora bolnava. Povestea jocului e cat se poate de simpla, o casa bantuita, un ritual, stilul clasic japonez, dar dupa parerea mea merita pentru fanii genului. Problema principala este controlul personajului, de multe ori acesta nu raspunde cum trebuie la comenzi, sau, daca esti inconjurat e cam greu sa lupti, mai bine fugi. Sistemul de combat de destul de complex, personajul cu care joci putand sa foloseasca o arma sau spells pe care le obtine gasind 'cartonase' cu spell-ul respectiv. Ca sa compenseze sistemul de combat destul de greoi exista o gramada de healing items si chiar posibilitatea de a medita pentru vindecare.
Se spune ca poti termina Kuon in mai putin de 10 ore. Ei bine, eu nu am reusit sa il termin pana acum. Boss-fight's sunt extem de grele, controlul nu raspunde cum trebuie si toate aste il fac un joc extrem de greu.
Totusi, Kuon compenseaza prin sunet si atmosfera incarcata de mister. Grafica e ok pentru un joc din generatia lui, detaliile locatiilor sunt foarte bine definite. Melodia principala este destul de 'disturbing' fiind cantata de o pereche de gemeni pe care o sa-i intalniti pe parcursul jocului.
Sper ca v-am facut curiosi... nu are rost sa insist
Concluzie:
Story: 8.5 destul de interesanta
Gameplay: 7 pentru ca se controleaza greoi
Sunet: 9 pentru ca e very disturbing
Grafica: 8 pentru ca are detalii si locatii destul de bune
Nota finala: 8.1
Va las cu un trailer, max-up the volume!