Din cate stiu eu nu poti converti semnal digital (HDMI/DVI) in semnal analog (VGA), adica nu poti veni cu un adaptor de tip HDMI-VGA, insa daca monitorul tau are DVI, atunci poti foarte usor sa vii cu un adaptor HDMI-DVI, problema este urmatoarea PS4 nu dispune de mufe RCA ca la PS3 ci are iesire audio prin HDMI, iesirea optica si mufa jack din joystick, deci vei putea asculta doar la casti. ( am testat pe PS3 cu un monitor mai vechi tot in genul ca al tau cu HDCP, DVI si VGA si tin sa confirm ca mi-a mers dar doar pe portul DVI cu un adaptor de tip HDMI-DVI iar sunetul il luam din mufele RCA, in cazul la PS4 nu ar trebui sa intampini nici o problema singura diferenta e ca sunetul il vei lua din controler cu ajutorul unor casti).

Ai trei optiuni:
1. Il lasi asa, nu schimbi monitorul folosesti adaptor HDMI-DVI si asculti la casti daca nu te deranjeaza.
2. Iti schimbi monitorul cu unul care are HDMI + boxe integrate si iesire audio ca sa poti conecta la un sistem 2.1
3. Iti cumperi un sistem audio care sa aiba intrare optica (este o varianta destul de scumpa)