Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Setup PS4

  1. #1 SP
    Junior Member master_4cs's Avatar

    Setup PS4

    Buna seara,

    Doresc sa-mi cumpar un ps4 si as vrea sa stiu daca exista o modalitate de a-l conecta la un monitor mai vechi care nu are incorporat boxe. Am vazut pe net o groaza de informatii, dar din pacate nimic clar si pe intelesul meu.

    Monitorul meu este un BenQ G2220HD (are doar DVI si VGA, cu HDCP).
    Am citit pe net ca exista diferite posibilitati de a conecta un monitor vechi la un ps4, cu un transformator ca acesta : HDMI Male to VGA RGB Female 1080p HD Video Cable Converter Adapter for PC EN24H | eBay pe care l-am si comandat intre timp. Se poate realiza conexiunea atat video cat si audio? Iar daca nu, cum pot sa il fac sa mearga fara sa apelez la un televizor modern.

    Multumesc frumos

    EDIT: Am uitat sa intreb, daca nu se poate conecta AUDIO-ul, atunci pot folosi castile care vin impreuna cu consola pentru sunet? Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

  2. #2 SP
    Member Buyk's Avatar
    Din cate stiu eu nu poti converti semnal digital (HDMI/DVI) in semnal analog (VGA), adica nu poti veni cu un adaptor de tip HDMI-VGA, insa daca monitorul tau are DVI, atunci poti foarte usor sa vii cu un adaptor HDMI-DVI, problema este urmatoarea PS4 nu dispune de mufe RCA ca la PS3 ci are iesire audio prin HDMI, iesirea optica si mufa jack din joystick, deci vei putea asculta doar la casti. ( am testat pe PS3 cu un monitor mai vechi tot in genul ca al tau cu HDCP, DVI si VGA si tin sa confirm ca mi-a mers dar doar pe portul DVI cu un adaptor de tip HDMI-DVI iar sunetul il luam din mufele RCA, in cazul la PS4 nu ar trebui sa intampini nici o problema singura diferenta e ca sunetul il vei lua din controler cu ajutorul unor casti).

    Ai trei optiuni:
    1. Il lasi asa, nu schimbi monitorul folosesti adaptor HDMI-DVI si asculti la casti daca nu te deranjeaza.
    2. Iti schimbi monitorul cu unul care are HDMI + boxe integrate si iesire audio ca sa poti conecta la un sistem 2.1
    3. Iti cumperi un sistem audio care sa aiba intrare optica (este o varianta destul de scumpa)

  3. #3 SP
    Member Emeraldu's Avatar
    Mda, deci ai aici tot ce-ti trebuie:

    1. de la HDMI la VGA + cablu audio. (audio il scoti din controller prin casti sau 2 mini difuzoare)
    citeste si aici: Anyone use a HDMI to VGA connection for their PS4? - PlayStation 4 Message Board for PlayStation 4 - GameFAQs

    Adaptorul:
    New HDMI Male to VGA with Audio HD Video Cable Converter Adapter 1080p for PC | eBay

    2. De la HDMI la DVI
    Am verificat specificatiile monitorului tau si are port DVI-D. Recomand convertorul acesta (un simplu cablu) de la HDMI la DVI deoarece nu vei pierde din calitatea imaginii.
    Audio il scoti prin optical port de la spatele consolei (iti trebuie difuzoare cu port optic) sau din Dualshock 4 controller prin jack audio (casti sau mini difuzoare)

    Adaptoare semnal video:
    20 ron: Cablu HDMI to DVI 1.5m Arad • OLX.ro, fostul Mercador
    70 ron: HQ Professional HDMI to DVI-D Cable Full HD Compliant TV Bucuresti • OLX.ro, fostul Mercador

    Adaptor audio (convertor de la optical audio la RCA analog)
    Amazon.com: Digital Optical Coax to Analog RCA Audio Converter Adapter: Electronics

    Bafta !

  4. #4 SP
    Junior Member master_4cs's Avatar
    Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 33 Last Post: 29-05-2014, 13:03
  2. Videoproiector gaming setup By killlemalll3 in forum HiFi
    Replies: 12 Last Post: 21-11-2013, 11:57
  3. Replies: 0 Last Post: 26-07-2013, 08:32
  4. Replies: 0 Last Post: 12-07-2011, 23:28
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 23:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts