Din punctul meu de vedere nu poti compara consolele cu masinile - in primul rand a 2-a categorie este mult mai scumpa si presupune o investie mare (aici includ si cheltuielile ulterioare, de exemplu o revizie tehnica)

Daca mergem pe teoria ta - ca mai strang bani pot ajunge sa vreau o masina de 200.000 EU pentru care reviziile costa probabil 1000 - 1500 eu ceea ce s-ar putea sa depaseasca puterea financiara a celui care o cumpara- sa nu mai vorbim ca daca astepti sa strangi bani (chiar si cate 1000 EU) s-ar putea sa dureze - ce vreau sa explic prin aceste exemple exagerate este faptul ca la un moment dat desi s-ar putea sa ai bani sa cumperi o masina foarte scumpa, s-ar putea sa nu ai bani sa o intretii (vis-a-vis de teoria cu stransu de bani)

Repet - teoria invocata de mine se aplica si in cazul masinilor (e mai generala) - adica daca iti permiti orice masina nu conteaza decat bucuria de a conduce, ma uit la exemple precum Jay Leno si altii care sunt colectionari de masini si au probabil zeci sau chiar sute de masini. (din cate stiu eu Jay Leno zicea ca are peste 80 masini .. acum vreo 2 ani)