Single post: Samsung prezinta noul Galaxy S6 si Galaxy S6 Edge

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Samsung prezinta noul Galaxy S6 si Galaxy S6 Edge

    Dupa nenumarate leak-uri si teasere, in cadrul MWC 2015 (Mobile World Congress), Samsung a anuntat si prezentat mult asteptatul Galaxy S6. Si asa cum am vazut in diverse imagini, acesta are si un frate cu margini curbate in stilul lui Note Edge si care se va numi (cum altfel) Galaxy S6 Edge. Inainte de toate cele, trebuie mentionat ca Samsung nu procedeaza precum Apple, si ambele modele nu vor fi disponibile incepand de maine sau saptamana viitoare, ci incepand cu 10 Aprilie 2015. So hold your horses!

    Inainte de a trece la analiza noului flagship S6, trebuie sa ne reamintim ca Samsung a avut mari probleme cu seria anterioara (S5 mai exact) si care nu a avut nici pe departe succesul modelelor precedente. Prin urmare, S6 trebuia neaparat sa convinga publicul ca Samsung nu si-a pierdut avantul.

    Astfel, atat pentru Galaxy S6 cat si pentru Galaxy S6 Edge, Samsung a renuntat complet la plastic. Spatele din plastic a fost inlocuit cu sticla (remmember iPhone 4, 4S?) iar frame-ul care semana cu metalul a fost inlocuit cu un cadru metalic (aluminiu). La o prima vedere ati spune ca Samsung a facut pasul intr-o directie buna (fiind criticati de-a lungul timpului ca pentru pretul platit pe un astfel de flaghsip, plasticul ieftin nu avea ce cauta). La o vedere mai ampla insa, se pare ca Samsung se apropie prea mult de ceea ce face Apple cu iPhone-ul si Google cu Nexus-ul. Mai exact, cardul de expansiune (microSD-ul) a disparut complet. Si mai rau, bateria este acum fixa (non-replaceable).

    Colac peste pupaza (de parca ar vrea sa arate ca ei o pot comite mai rau decat a facut-o Apple cu iPhone 6), acum camera este iesita extrem de mult (in opinia mea) in exterior. De ce Dzeu nu au preferat sa puna o baterie mai mare si au ales aceasta solutie oribila (ca si Apple), nu stiu. In fine...

    Daca nu v-ati enervat (asa cum am facut-o eu, care chiar daca sunt fan Apple imi doream ca S6-ul sa aibe numai plusuri), si inca mai doriti sa aflati ceva despre noul S6, well... am vazut totusi si ceva extra si bun: acum butonul care se ocupa de scanarea amprentei a devenit mai destept, si nu mai este necesar sa faceti swipe - functioneaza la fel ca TouchID-ul de la Apple. Si dupa una calda, una rece: S6 nu mai are absolut nicio treaba cu waterproof-ul. Sorry.

    Atat Galaxy S6 cat si S6 Edge au un display cu o diagonala de 5.1", QHD (2560 x 1440), Super AMOLED. Diferenta este ca S6 Edge are ecranul in stil "Dual Edge" - dar din pacate acesta nu functioneaza ca in cazul lui Note Edge (adica nu sunt ecrane separate), ci vorbim doar de o curbura a ecranului.

    Sub capota vom avea un CPU Octacore de tip Exynos Quad la 2.1Ghz si Quad la 1.5Ghz (ca de obicei insa, configuratia procesorului va fi diferita in functie de regiuni). Camera principala este de 16Mpx cu Optical Image Stabilisation, si avem 5Mpx pe camera frontala. Avem 3GB RAM si storage in variante de 32GB, 64GB si 128GB.

    Pe partea de conectivitate avem cam tot ce ne putem dori: WiFi 802.11ac, MIMO, Dual-Band, Bluetooth 4.1, NFC, Infrared... iar USB-ul a fost downgradat la USB 2.0. In continuare avem senzori gen accelerometru, senzor de lumina, giroscop, senzor de proximitate, compas, barometru, hrm, senzor de amprenta... Functiile de tipul Ultra Power Saving Mode, Download Booster, SHealth 4.0, Samsung Pay, Sound Alive+, S Finder, S Voice, etc... toate exista in continuare (deci zvonurile legate de o varianta TouchWiz cat mai compacta si mai apropiata de Google Experience nu au fost adevarate). Desigur, ca sistem de operare Samsung va merge pe Android 5.0 (Lollipop).

    Ca dimensiuni, S6 are 134.4 x 70.5 x 6.8mm si 138g pe cand S6 Edge are 142.1 x 70.1 x 7.0mm si 132g. Bateria lui S6 este de 2550mAh pe cand a lui S6 Edge de 2600mAh (mai mica decat chiar si la S5 care avea baterie de 2800mAh). Din pacate, noua baterie este... Non replaceable! Sorry again.

    Despre preturi inca nu stim nimic concret. Cu siguranta vom sti mai multe odata cu apropierea zilei oficiale (10 Aprilie 2015). Pentru mai multe imagini cu cele doua noi flagship-uri Samsung va astept pe threadul oficial: http://www.consolegames.ro/forum/f11...ung-galaxy-s6/. Iar mai jos aveti doua filmulete de tip "hands-on" de la The Verge. Enjoy! Si nu uitati sa postati opinia voastra referitoare la noul S6. Thanks!

    Hands-on Samsung Galaxy S6:



    Hands-on Samsung Galaxy S6 Edge:

    Attached Images Attached Images galaxy_s6_1.jpg galaxy_s6edge.jpg