Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 61

Thread: Samsung Galaxy S6

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Samsung Galaxy S6

    Asteptarea pentru noul flagship al celor de la Samsung se apropie de sfarsit. Teoretic noul Galaxy S6 va fi prezentat la evenimentul "Unpacked" ce va fi tinut de Samsung in cadrul MWC 2015 de la Barcelona. Prin urmare, zvonurile si teaserele au inceput sa apara. Va reamintesc ca Samsung a primit o lovitura serioasa de pe urma lui Galaxy S5, vanzarile sale fiind mult sub asteptari. Prin urmare, astept de la S6 ceva WOW!

    N-o sa va mint... sunt fan Apple (desi am o tona de Androizi prin casa, Windows Phone si alte nebunii) insa sper ca Samsung sa vina si sa rupa gura targului cu noul S6. Imi doresc sa fie atat de bun incat sa ma convinga chiar si pe mine sa renunt la un i6. Pentru asta, cu siguranta Samsung va trebui sa renunte la plasticul ordinar (si aproape sigur se va intampla, odata ce deja avem modele medii care au trecut la aluminium + glass - vezi Samsung Alpha) si sa vina cu inovatii serioase, nu cu gimmicks. De exp. eu as prefera sa renunte la TouchWiz si sa vina cu o autonomie imensa a bateriei.

    Ramane de vazut daca va reusi Samsung sa-si revina, sau o va da in bara din nou cu un produs sub asteptari.
    Attached Images Attached Images galaxy_s6_teaser.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Iata si cateva dintre teaserele de care vorbeam:
    Attached Images Attached Images galaxy-s6-metal-instagram-tease-650-80.jpg nextgalaxy-650-80.jpg s6att.0.jpg samsung-unpacked-2015-650-80.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gurile rele spun ca noul S6 va fi un Note Edge dar cu margini pe ambele laterale. Sper sa nu fie adevarat...
    Attached Images Attached Images samsung_s6_render.jpg

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Exact asa va fi, cu ecran curbat pe ambele parti. Cel putin asa am inteles si eu si multe alte persoane, din ce au prezentat pana acum.

    Acum ramane de vazut cum naiba-l vor tine in mana...

  5. #5 SP
    Member Snake's Avatar
    Daca va fi ca Edge-ul se vor ingropa singuri! Samsung sta foarte bine la hardware - dar la inovatie sunt praf. Eu nu cred ca pentru flagship ar trebui sa vina cu ceva 'de nisa' ci un S5 mult imbunatatit. Adica sa fie mai mic - cu margini mai mici - sa fie mai usor, autonomie mai mare si specificatii mai bune. Sper sa nu vrea sa reinventeze roata!

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mie imi place

  7. #7 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Cand are loc lansarea sau dezvaluirea ?

  8. #8 SP
    Member ymess's Avatar
    Din ce am vazut pana acum, se pare ca pe 1 martie.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca tot avem stirea http://www.consolegames.ro/forum/f11...alaxy-s6-edge/ - haideti sa vedem mai multe imagini. Incepem cu Galaxy S6 Edge (pt. ca e mai sexy):
    Attached Images Attached Images galaxy_s6_edge_black_sapphire_side_art_photo.jpg galaxy_s6_edge_black_sapphire_art_photo.jpg galaxy_s6_edge_gold_platinum_art_photo.jpg galaxy_s6_edge_gold_platinum_art_photo_dynamic2.jpg galaxy_s6_edge_gold_platinum_art_photo2.jpg galaxy_s6_edge_gold_platinum_art_photo3.jpg galaxy_s6_edge_green_emmerald_art_photo.jpg galaxy_s6_edge_l_front_gold_platinum_artphoto.jpg galaxy_s6_edge_sidebottom_gold_platinum_art_photo.jpg galaxy_s6_edge_topdown_gold_platinum_art_photo.jpg

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Trecem mai departe la Samsung Galaxy S6. Enjoy!
    Attached Images Attached Images 20150210_153912.jpg 20150211_142435.jpg 20150209_091101.jpg galaxy_s6_blue_topaz_art_photo.jpg s6_flat_black_ooh_h.jpg s6_flat_gold_ooh_h.jpg s6_flat_white_blue_ooh_h.jpg s6_flat_white_ooh_h.jpg

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai sa vedem si niste close-ups cu cele doua modele:
    Attached Images Attached Images sm-g920f_001_front_black_sapphire.jpg sm-g920f_002_back_black_sapphire.jpg sm-g920f_003_l-side_black_sapphire.jpg sm-g920f_004_r-side_black_sapphire.jpg sm-g925f_001_front_green_emerald.jpg sm-g925f_002_back_green_emerald.jpg sm-g925f_003_l-side_green_emerald.jpg sm-g925f_004_r-side_green_emerald.jpg

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Oh noe!


  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai ca nu e rau deloc Gorilla Glass 4. Daca Edge-ul a rezistat atat de bine, cred ca S6-ul o sa fie si mai OK (less glass, more aluminium). Mai jos aveti un drop test Samsung S5 Edge vs iPhone 6. Enjoy!


  14. #14 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Not bad, sincer. Deja o sa fie din ce in ce mai greu sa le spargem, nu neaparat pentru ca nu e sticla/plasticu prea rezistenta, dar mai ales pentru ca devin din ce in ce mai usoare. Or sa inceapa sa coboare lin, ca o frunza, in 2-3 ani

    Serios acum, am pus si eu mana pe S6 si S6 Edge intr-un Vodafone si am ramas profund impresionat.

    Calitatea materialelor este, intr-adevar, asa cum ne-a obisnuit Apple, finisajele sunt foarte bine facute, ecranul nu mai este suprasaturat si chiar arata foarte bine, camera focalizeaza bine, macro bun chiar si in low light si din ce am facut eu cu dejtu putin pe ecrane, se misca absolut perfect, chiar si cu 2 aplicatii deschise, din care una era camera.

    Overall, un URIAS pas inainte si in mod clar Apple trebuie sa recupereze SI terenul asta.

    Btw, cum naibi s-a spart camera aia din safir, de la i6 mai sus ? Parca nu se putea sparge...

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Referitor la "pasul urias", sper ca nu te referi la faptul ca nu mai exista replaceable battery si adio microsd slot... Daca te referi insa la design, da... dupa ani de zile au descoperit aluminiul. Pacat insa ca nu le-a ajuns si pentru spate, unde folosesc... sticla. Chiar daca e super rezistenta, tot sticla ramane (iar pe partea termica stim cu totii cat de "benefica" e sticla - iar la ce procesoare au nebuniile astea in ele, as fi preferat sa fie ceva cu transfer termic mai bun, precum aluminiul). Eh, poate la Galaxy S7 vor ajunge si la full aluminium back... si poate vor aduce si microsd-ul back. Si se va numi Galaxy S7 Back.

    Cat despre safir, acesta nu are treaba cu spartul... practic orice mineral se poate sparge. Safir-ul are doar avantajul ca nu se poate zgaria/taia decat cu un alt mineral mai puternic (de exp. diamantul). Insa casant este... ca si diamantul. Din pacate.

  16. #16 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Tocmai, daca se incalzeste telefonul e mai bine sa fie facut dintr-un material mai prost conducator de caldura. Sticla e un mai slab conducator termic decat aluminiul si astfel vei simti mai putin ca se incalzeste telefonul decat in cazul aluminiului. Oricum, eu la M7&M8 care au fost inaintea lui iPhone construite din full metal nu am observat sa se incalzeasca, asta in timp ce 6+ are unele zone in care se incalzeste destul de puternic.

    Razvan, a postat altcineva de pe contul tau? Ar trebui sa facem o verificare de IP ma MonkY, i-au spart omului contul. Nu vezi ca lauda Android si se ia de Apple. Ceva e putred la mijloc

    Mie nu mi-a placut camera din S6, mi s-a parut ca e acelasi stil cu Note 4 iar procesarea e tot mediocra. Pana la Apple si Nokia mai au mult de lucrat. Nu mi s-a parut ca se misca nicicum, ca orice alt Samsung si mai putin snappy decat cam orice altceva de la competitie.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Tocmai, daca se incalzeste telefonul e mai bine sa fie facut dintr-un material mai prost conducator de caldura. Sticla e un mai slab conducator termic decat aluminiul si astfel vei simti mai putin ca se incalzeste telefonul decat in cazul aluminiului.
    Asta e cea mai mare greseala pe care am auzit-o. Stiu ca tu nu vrei sa simti caldura... insa tocmai prin faptul ca nu se elimina pe nicaieri, totul se va pastra inside. Cu alte cuvinte, procesorul ala va fierbe si va face throthling in draci (isi scade viteza). Prefer sa simt ca se incalzeste si sa stiu ca se disipa... decat sa nu simt eu mare lucru, dar inauntru sa fiarba cpu/gpu/ram/baterie/storage...

    Prin ce ai spus tu mai sus, ar fi bine ca laptop-urile si tabletele sa le facem din sticla... sa nu se mai simta caldura pe nicaieri. Si o eliminam prin... simpatie

    Cat despre ce a zis razvanrazy... nu am nimic impotriva. Ma bucur ca Samsung o ia pe drumul cel bun (oare de cati ani URLU la ei sa schimbe ceva?), dar ma intristez cand vad cat au sacrificat pentru asta. Pret mare, functii pierdute complet aiurea (sa fim seriosi, nu cred ca le era greu sa lase un lacas pt. un slot microSD... Also, daca n-as fi vazut zeci de baterii de la Samsung umflate, scurse... as fi zis ca nu ma deranjeaza ca sunt non-replaceable. Dar ma deranjeaza. Asta e. Eu probabil imi voi lua un Note 4 cand va ajunge la un super pret... impreuna cu Gear VR. S6 ma lasa rece...

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Unii fac unboxing la produse, Samsung face "inboxing". Not bad



    Btw, intre timp au aparut zvonuri ca in curand Samsung va lansa Galaxy S6 Active, care va avea slot microSD (sac!) si baterie mult mai mare (3500mAh vs 2550mAh). Eu v-am mai zis, chestiile astea la Samsung devin incredibil de "in your face, our loyal sucker customer!". E pe sistemul "ce fraier esti, ti-ai cumparat flagship-ul nostru? mai bine mai asteptai!"... 20 de modele cu firmware pe 40 de regiuni... Haos!

    ---------- Post added 09-04-2015 at 17:11 ----------

    Btw, iFixit a realizat deja si teardown-ul. Repairability Score: 3 out of 10 (10 is easiest to repair). Not nice...

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar

  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Bune preturile, la mine Edge e 1089EUR.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  2. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  3. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04
  4. Replies: 2 Last Post: 25-11-2011, 16:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts