Salut.

Felicitari pentru decizie, stiu ca a fost greu.

1. Exista o problema la lansarea consolei, primele loturi aveau probleme la acel cauciuc de pe stick-uri, se decojeau destul de usor, chiar si la o utilizare modica. Loturile mai noi nu prea mai au aceasta problema, din ce stiu. Ca o protectie in plus, poti opta pentru ceva de genul de la Altex sau alti retaileri: Protectii din silicon concave si convexe pentru stick-uri PS4, negru | ALTEX

2. Si eu sunt cam praf la shootere pe consola, am fost invatat o viata intreaga pe PC cu acuratetea mouse-ului si tastaturii. Nu se va compara vreodata precizia unui controller cu cea a unei combinatii M+K, din pacate. Partea buna este ca daca ai rabdare si joci campaniile jocurilor shooter pe controller, te vei invata. La unii le ia mai mult, la altii mai putin. Ideea de baza este sa nu te dai batut prea repede si sa nu te bagi niciodata direct in online pentru ca iti vei face foarte multi nervi cu cei care zburda deja cu controller in mana. Pe acest forum nu prea ti se va recomanda sa joci cu "roti ajutatoare", si pe buna dreptate. Iti aduce un avantaj fata de ceilalti care joaca de pe controller si nu e corect.

3. Acum, la Altex, versiunea de 1 TB are acelasi pret cu cea de 500 GB. A fost redusa la vreo 1600, acum cu acest BF de vara. Poti sa urmaresti site-urile de specialitate sa vezi daca mai apare vreo oferta asemanatoare. Parerea mea este sa iti iei direct una de 1 TB, fara sa te mai complici cu alt hard: Consola PlayStation 4 Ultimate Player Edition | ALTEX
Daca optezi, totusi, pentru una de 500 GB, iti pot achizitiona un alt hard cu care sa il inlocuiesti pe cel din fabrica. Uite aici un model suportat: Hard Disk Laptop Seagate THIN SSHD ST1000LM014, 1TB, 5400rpm, 64MB, SATA 3 - eMAG.ro

4. Inainte, nu exista PS store cu regiune Romania, din cauza acestui lucru foarte multi dintre noi au conturi pe UK sau US. Eu, spre exemplu, am pe toate cele 3 regiuni (si Romania), cu abonament PS+ pe UK. Pot sa joc multiplayer de pe oricare dintre cele 3 conturi, atat timp cat sunt setate ca primare. Ceea ce iti recomand este sa profiti de faptul ca acum avem store oficial si sa iti faci cont pe Romania. Poti sa cumperi si direct cu card-ul de pe store: jocuri, themes si toate cele. Asa nici nu te mai complici cu carduri valorice sau mai stiu eu ce.

5. Aici fiecare o sa-ti recomande ce are el acasa. In bugetul de 1200 de RON, nu stiu cat de multe optiuni ai. Iti trebuie un Full HD, asta e clar. Se vede diferenta fata de un HD ready, spre exemplu. Acum, daca tu vrei sa fie si Smart si toate cele, astea sunt ceva mai scumpe. Trebuie sa te uiti si la timpul de raspuns al televizorului. Cu cat e mai mic, cu atat mai bine. Aici trebuie documentat ceva mai mult si sa stii sigur care e bugetul, poate prinzi vreo oferta.

Numai bine.