1. Cotrollerele mele nu au avut probleme cu ''decojirea'' stick-urilor, consola e luata anul trecut, Altex. Al doilea controller a fost cumparat separat, deci nici cu el vreo problema.

2. Si eu sunt praf, si inca sunt praf. Dar am progresat la shootere jucand misiuni si single player. In multiplayer online mi-o iau lejer, dar de la 0-10, 1-10 killuri cum terminam, acuma am ajuns la 5-5, 6-6, incep sa am ratio pozitiv. E nevoie de timp si strategie.

3. Cumpara-ti din prima cu 1 TB, daca esti fan digital, ca mine, n-o sa-l umpli foarte repede. Eu am de 500 GB. Tin doar jocurile pe care le joc, dupa ce le termin le sterg (oricum raman in library si le poti descarca oricand pe cont). Eu am doar cateva shootere instalate, niste indie-uri mici FIFA si alte cateva jocuri cumparate de la eMag / Altex la un pret pe care niciodata nu l-as fi prins digital (Destiny 60 RON, Call of Duty Ghosts 60 RON), asa ca fii cu ochii si pe ofertele din magazine.

4. Recomand cont de RO, preturile de pe RO sunt ok, aliniate si uneori mai ieftine in comparatie cu store-urile US sau UK. De exemplu DLC-urile de la Destiny le-am achizitionat prin PSN RO (200 RON, pe UK erau cu 60-100 RON mai scumpe), jocul il aveam pe disc, iar PS+ il am pe un cont de US. Mi-am facut cont pe UK, US si RO (anul trecut nu era PSN RO, si a trebuit sa merg pe UK/US). Uneori sunt reduceri foarte bune la store-urile US / UK, vad ca si RO-ul se aliniaza la promotiile lor in ultima vreme. In caz de ceva, poti cumpara de pe orice PSN daca e o super oferta care chiar merita luata in calcul.

5. Aici e de mers prin magazine si testat ochiometric, analizat si specificatiile tehnice. Input lag-ul cat mai mic (eu la TV-ul meu 3D mare am 25 ms), cu cat e mai mic cu atat mai bine (mai ales pentru gaming online), ghosting-ul sa nu fie prezent (eu la al meu am ceva, si in faze cu background inchis/griuri, se vede culoarea neuniforma).