am avut xbox cu 128mb ram facut de mine. de la o placa donatoare am dezlipit ram-ul cu un piscol cu aer cald profesional. 4 cipuri sunt in total.
procedura de lipire este simpla, inainte sa lipesti cipurile te asiguri ca sunt toti pinii drepti, dai cu ceva lichid/pasta decapanta pe placa si incerci sa bibilesti cipul lipind 2 pini pe diagonala cu un letcon cu varf subtire, dupa ce s-au aliniat treci cu letconul peste fiecare pin in parte.
la momentul acela operatia a reusit dar am avut nenorocul sa am o lipitura mai slaba (poate mai multe) dupa ceva timp a cedat.
de ram-ul extra beneficiaza emulatoarele, in special cel de nintendo 64. XBMC4XBOX a capatat si el suport pentru 128mb ram.

xbox-ul inca poate face multe lucruri in casa, consolei mele i-am pus adaptor de la sata la pata si i-am trantit un hdd de 250gb (ma pregatesc sa fac upgrade la 750gb), i-am pus si cablu component confectionat tot de mine dintr-un cablu component de xbox 360 si o mufa de xbox clasic.
il folosesc in principal pentru jocuri si emulatoare.

pentru filme folosesc raspberry pi b (raspberry pi 1 cu 512mb ram) si am instalat pe el openelec, o distributie minimala de linux ce foloseste KODI (XBMC) pentru interfata si redare. suporta CEC prin hdmi (folosesti telecomanda televizorului sa controlezi raspberry pi-ul)



ce ar fi de mentionat: jocurile trebuiesc patchuite ca sa foloseasca ram-ul extra (nu-mi amintesc totusi, daca nu le patchuiesti, daca aduce probleme ram-ul in plus)