Astazi a fost conferinta de presa Bucharest City Challenge 2009. Eram asa entuziasmat cand am primit telefonul, ma gandeam ca in sfarsit au rezolvat problemele si se da drumul la cursa, mai ales dupa o saptamana de deplasare. Ei bine, nu e asa.

Traim intr-o tara unde mai bine o vedem pe Madonna pe scena decat sa apreciem cateva zile unice in compania acelor bolizi. Mai bine cerem zeci de contracte decat sa ne sprijinim propria cupa Dacia. Mai bine nu mai zic....

Concluzia a fost urmatoarea: organizarea a tras de conducerea orasului, avand contract. Municipalitatea nu poate respecta deci nu se tine anul acesta. Organizatorii vor mai incerca si la anul si in anii care urmeaza. Anul acesta, etapa se muta la vecinii unguri.

De remarcat faze absolut romanesti precum ziaristul care raspunde la telefon in mijlocul conferintei, eternele glume cu voce tare la adresa traducatoarei balbaite, ziaristi care nu aveau nici o legatura cu motorsportul si puneau intrebari precum "dar se mai tine acest raliu?" si "am auzit ca voi ii dati lui Oprescu 2% si eu cred ca procentul e mai mare, care e adevarul?".

Doamnelor si domnilor... nu vrem politica.. nu vrem bani.. nu vrem Madonna... vrem doar cursa....