Quote Originally Posted by Templier View Post
eu am vorbit cu stomatologi care nu isi iau procent din vanzarea de asa ceva. nu stiu daca e ok sa folosesti orice pe dinti care sa ajunga la peste 8 000 de oscilatii pe minut timp de 5 minute
Subscriu, din experienta. Mai ales combinat cu aparat dentar, periuta electrica face praf smaltul. In adolescenta am purtat vreo 5-6 ani aparat dentar si mi s-a recomandat sa folosesc periuta electrica pentru a curata mai bine spatiile dintre aparat si dinti. Mi-au si luat ai mei din Germania una Oral-B cea mai scumpa (in ideea ca e cea mai buna) pe care au gasit-o (pe la noi nu se gaseau), cu o sacosa de rezerve (nici alea evident nu se prea gaseau). Rezultat, dupa 5-6 ani: damage permanent la smalt (combinatia adezivi pentru aparat dentar si frecat cu periuta electrica), acum am avut dinti la care mi s-a rupt coroana intr-un pufulet...si nu, nu glumesc! Si asa m-am spalat multi ani cu paste de dinti si am folosit ape de gura care sa reduca sensibilitatea, fiindca evident am ramas si cu niste dinti care erau sensibili si la apa care a stat in camara la rece. Acum nu mai am treaba cu sensibilitatea, dar smaltul imi este afectat, este foarte moale, de cate ori schimb dentistul si le zic nu le vine sa creada, pana baga prima data bughiul in dintii mei si trece ca prin branza...

Eu am trecut intre timp la periute soft, pasta de dinti si apa de gura AslaMed (Made in Romania ) si folosesc periute din DM pentru satiile dintre dinti.