Quote Originally Posted by Titi Berlogea View Post
Nu stiam. Sa imi mut adresa contului acolo ca mai scutesc niste bani:d Din ce "am auzit" de la un amic care are legaturi cu Microsoft motivul restrictiilor sunt taxele (tva). Utilizatorii (inclusiv eu) fac acest lucru sa plateasca mai putin. Pt orice produs cumparat din afara uniunii europene se aplica taxe! Iar acestea se aplica in functie de tara de rezidenta. Iar noi fentam aceste taxe ca si cum am fi rezidenti americani. Ceea ce din punct de vedere fiscal nu e ok. Daca in 6 luni s-ar schimba datele cum spui tu ar fi minunat dar nu sunt asa de optimist. In general restrictiile puse rar se anuleaza/modifica!!!
Da, TVA-ul e buba. Si de anul trecut se aplica si in interiorul Uniunii Europene, pentru tranzactiicu neplatitori de TVA (fie ca sunt persoane fizice sau firme).

Eu am contul pe Ungaria, unde TVA-ul e 27%. Intr-adevar unele jocuri ( in general titlurile AAA) sunt mai scumpe la lansare decat in US, dar au reduceri mai bune de multe ori, goldul e mai ieftin, EA Acces e mai ieftin. Eu pana acum am cumparat destul de mult pe disc asa ca nu m-a deranjat ca noutatile sunt cu pret mai mare.

Acum, nu inteleg politica MS, de a nu crea un store pe Romania. Pozitioneaza pretul ca cel din US, chiar daca pierzi TVA-ul, si ai liniste.
Oricum, motivatia lor e alta decat TVA-ul; cum spuneam, acum doi ani nu plateai TVA pentru jocurile cumparate din afara pe suport digital, daca nu ma insel.