V 4.50, primele impresii:

HDD extern: am incercat un HDD extern Seagate, 2TB @7200 rpm. Este compatibil, insa am o veste proasta: nu suporta partitionarea. Daca vrei sa-ti iei un HDD de 2TB (sau mai mare, sunt suportate marimi de pana la 8TB) si vrei sa folosesti o partitie pentru PS4 si cealalta partitie, sa spunem, pentru backup al datelor de pe PS4, ei bine nu va fi posibil. PS4 iti va vedea un device extern de 2TB si te va intreba daca doresti sa-l folosesti ca mediu de stocare extern, iar odata confirmata operatiunea iti vei putea lua la revedere de la partitiile si eventualele date de acolo.

Mi se pare important back-up-ul, pe mine m-a ajutat enorm la upgrade-ul hdd-ului intern iar apoi la restaurarea datelor pe actualul PS4 Pro, pentru ca ai posibilitatea de a face back-up al tuturor datelor de pe hard-disk, inclusiv al datelor instalate. Eu am vreo 20 de jocuri instalate constant, am putin timp si vreau sa am acces rapid la majoritatea chestiilor de care as putea avea chef. Pai doar DOOM are vreo 70GB cu toate update-urile, unde mai pui ca nu pot conecta consola decat prin wifi. Fara sa mai spunem ca daca, Doamne fereste, iti crapa Joco-Statia cand ti-e lumea mai draga trebuie s-o iei de la zero cu toate instalarile si patch-urile, nu vei putea infige hdd-ul tau in consola noua pentru a-l folosi ca la inceput.

Nu am incercat inca boost mode.

Despre PlayStation VR ar fi cate ceva de spus, in mod special despre suportul pentru Blu-ray 3D, insa o s-o fac pe topicul dedicat, aici.

Sper totusi sa fi rezolvat glitch-ul cu spatiul de stocare, in situatiile in care mi se cere sa eliberez spatiu pe hdd pentru a instala 2-3GB, desi am liberi 50GB.