I kinda hate true tone! N-am inteles niciodata de ce contentul pe care-l urmaresc eu trebuie sa preia din culorile incaperii sau ale ambiantului. Inteleg sa faci asta la o aplicatie gen iBooks... sau sa poti seta treaba asta cand citesti o carte, ceva. Dar sa-mi schimbi temperaturile de culoare peste tot... wtf? Eu nu sunt cameleon. Vreau ca daca ma uit la o imagine sau un site, sa le vad de fiecare data in culorile si temperaturile de culoare in care au fost create/gandite... nu in functie de camera in care ma aflu. Thanks God ca macar au avut bunul simt sa iti dea voie sa dezactivezi chestia asta.

Referitor la ecrane si culori diferite, aici din pacate mare parte de vina o are Samsung pentru ca le calibreaza dupa vrea muschiul sau... dar si Foxcon pentru ca nu le da reject sau nu le face recalibrare dupa standardul impus de Apple. Apple iti va schimba telefonul pt. genul aceste de motive... daca dai de o calibrare aiurea. Eu am schimbat odata 3-4 iPhone-uri si 5-6 iPad-uri care se vedeau "galbui". Are si Apple o parte de vina, pentru ca ar putea introduce in iOS o functie de calibrare a culorilor... sau macar un set de culori ca la altii (sau ca la TV-uri), gen "Warm, Cool, Neutral, Vivid, Dynamic". Dar nah... vrem prea mult.