Salut. Sincer, ma indoiesc profund ca la un OC la 4,7Ghz aveai doar 67-70 grade maxim. Cum ai testat de ai ajuns la acele valori? Ai testat si in APEX (sau in aceleasi conditii cu cele la care ai ajuns la 92-93 grade)? Multi fac greseala sa testeze OC-ul doar cu Prime sau cine stie ce tester de CPU, dar nu iau in calcul ca in unele jocuri stress-ul e mult mai mare (exact ce spune mai sus cu instructiuni AVX, AVX2, SSE 4.2, etc.), plus load-ul si caldura generata de GPU (placa video).

Oricum, sfaturi de overclock nu o sa-ti pot da, pentru ca e specific pentru fiecare sistem in parte. Pentru fiecare CPU exista o limita, pentru fiecare placa de baza exista anumite setari care pot duce la instabilitate. Trebuie sa te joci cu voltaje, ai optiuni (gen loadline calibration) unde o simpla modificare poate sa transforme din OC stabil in ceva care crasheaza dupa n ore. Nu stiu cum ti-a facut baiatul modificarile remote, pt. ca sunt multe din aceste optiuni care sunt doar in BIOS. Probabil ar trebui sa-l chemi sa faceti de la zero (din pacate majoritatea setarilor se pierd dupa update de BIOS). Insa OC-ul e chestie de durata... personal nu consider un sistem stabil decat dupa teste de 24h.

P.S. Also, eu am renuntat de mult la overclock. Ma intereseaza mai mult stabilitatea, sa functioneze 24/7 cat mai rece, iar Turbo e arhisuficient. Dar asta poate si pentru ca nu mai ma joc pe PC, deci nu ma mai intereseaza daca am 230FPS in loc de 220FPS...