Arctic MX4 e OK. Un pic sub Kryonaut, dar e OK. 1000 RPM maxim pe coolerul acela e prea putin. Ar trebui sa se duca in full speed la ce temperaturi ai acolo. Repet, verifica profilul. Sau pune-l in full speed all the time (just to be sure).

La ventilatoare pt. carcasa, as opta pentru cele de 1600 RPM (dar asigura-te ca iti accepta carcasa de 140mm). 2200 RPM sunt cam prea mult pt. carcasa. Dar sincer, cred ca te arunci un pic prea sus... coolere de carcasa de peste 100 RON? Cred ca totusi la 50-60 lei gasesti ventilatoare decente. Undeva pe la 1200RPM de 120mm, si ar trebui sa fie si suficient de silent si sa miste si ceva aer.

Nu iti trebuie investitie de 1500 RON. Cred ca tot ce ai nevoie acolo e un cooler mai bun (e 400 lei un NH-D15). Daca zici ca ai deja cele 3 ventilatoare fata/spate, nu ar trebui decat sa te joci un pic cu PWM-ul, sa le dai turatie mai mare. Nu stiu cum sunt stock, dar incearca sa le duci la peste 1000 RPM. Ca sa-ti faci o idee, la mine testul de mai sus a fost cu ele sub 1000 RPM (ba chiar 6-800 RPM). Dar recunosc, la mine in birou e mai rece, si carcasa e mult mai mare.

P.S. Hai ca pe langa cei 400 lei dati pe cooler, daca tot vrei sa fii mai safe, ai putea sa pui in partea de sus inca 2 sau 3 ventilatoare. Dar repet, alea de 100 lei bucata sunt overkill... 3 ventilatoare la 50-60 lei should do the trick. Asta cu conditia ca totusi carcasa sa aiba open space in partea de sus, ca daca e bagata sub un birou ceva, sau e obturata partea superioara, nu ai facut nimic. Practic o sa scoata pe-acolo aerul cald si o sa-ti ajunga inapoi in carcasa...

Bafta!