Salutare tuturor.
Nu sunt un gamer experimentat, precum cei de pe acest forum, sunt si doar pe jumatate tanar, 52 de ani. Singurul contact cu consolele este un controller de xbox folosit pe PC la Star Wars Jedi: Fallen Order. Asta din cauza unei problemute la mana dreapta, era mai dificil cu mouse pentru mine. M-am descurcat binisor cu acel controller, asa ca am zis sa imi iau o consola X Box One X (datorita controllerului - la cel de PS nu am avut acces, ca sa imi fac o idee mai clara). asa ca au inceput cautarile si sapatul dupa informatii... mai bine stateam potolit. Sa spun doar ca acum sunt la un scor de egalitatae, XBox vs. PS4 pro. Imi plac unele jocuri exclusive PS. La xbox pot juca restul de jocuri si am in plus iesirea aceea hdmi. Ma gandeam chiar sa le iau pe amandoua cumva... de ce, nu am un raspuns clar inca. Dar oricum, bani nu sunt decat pentru una dintre ele. Deci daca nu le gasesc pe amandoua la pret de una, asta e, ma voi decide catre una singura. Pe langa jocuri, mai sunt si alte aspecte, importante pentru mine - unitatea Bluray (citire rapida, player decent), NETFLIX, internetul, nu sunt decat jucator de SP, nu joc online, nu de alta dar imi iau cafteala etc. Sunt un old fashion kinda guy, daca la filme, merge un mkv sau altfel de fisier, la jocuri voi lua/folosi doar jocuri pe disc.
Acum sa trec la motivul acestui thread, poate sunt si altii in situatia mea si le va fi mai usor sa se decida intre cele doua. Daca intrebarile sunt stupide sau aiurea, imi cer scuze, fiti ingaduitori, sunt incepator si nu cunosc raspunsul la ele.

Am niste nelamuriri pe care nu le-am deslusit inca, desi am cautat, nu am gasit informatiile clare, sau au fost contradictorii, deci rog pe cei ce au aceste console si ma pot lamuri, sa posteze. Daca se pot clarifica sau daca exista diferente, la urmatoarele puncte, intre Xbox One X si PS4 Pro.
- Am nevoie de inca un abonament lunar, gen xboxlive sau ceva de gen(nu stiu cum se numeste la PS), cand folosesc discurile sau cand se fac update-urile la jocuri?
- La consola, pentru NETFLIX, trebuie platit extra(xbox live sau echivalentul la PS), pe langa abonamentul lunar catre ei(NETFLIX) si cel lunar catre providerul de internet?
- Am acces liber la internet pentru a intra in store, youtube etc?

Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.
Daca am postat unde nu trebuie, rog un moderator sa mute threadul in locul potrivit.