Abia acum am reușit să-l termin, după ce pe generația veche reușisem să termin abia vreo 5 capitole.

E interesant și unic datorită ciudățeniei poveștii, dar nu prea mi-au plăcut trecerile nefirești de la un capitol la altul. Ruvik, ultimul boss e neașteptat de ușor de învins, cam toată lupta e scriptată. În joc sunt boss fights mult mai grele decât cele cu Ruvik.

Una peste alta, e un joc bun, m-a surprins prin originalitatea poveștii, dar foarte frustrant/enervant pe alocuri, cu multe momente cheap în care jocul îți întinde inutil capcane doar ca să să-ți dovedească că e mai deștept ca tine. Genul de poveste care se bazează exagerat de mult pe tactici de tip trial&error.

Grafica e dezamăgitoare pe actuala generație, zici că e joc produs undeva prin 2002-2003. Nici măcar pe vechea generație nu arăta bine. Mă rog, e un aspect mai puțin important.

Mi-a plăcut, e un joc de nota 8 în opinia mea, dar inferior părții a doua care mi s-a părut un joc mult mai bine închegat din multe puncte de vedere.