Quote Originally Posted by olteanug View Post
cum am ajuns noi în top cele mai afectate țări de TBC în 2024 , o boală care ar fi trebuit considerată eradicată de la 1921, e greu de explicat.
Nu e deloc greu de explicat, este foarte simplu chiar. Tot ce este nevoie ca sa-ti dai seama 'cum', este sa faci un mic experiment social si sa urmaresti pasiv jego... oamenii din Romania interactionand cu diverse medii bacteriene, dupa caz:
  • Copii mici nu sunt spalati si nu sunt invatati sa se spele pe manute. Sub acoperirea retarda de 'lasa ca il calesc', poti observa cum copii mici mananca diverse chestii sau baga manuta in gura dupa ce in prealabil sterg balustrade de autobuze, tobogane din locuri de joaca sau dupa ce pur si simplu, scarpina in cur niste mizerii de animale salbatice inca pe strazi (precum Pakistanul anilor 90'). N-are de unde sa stie melteanul shaormist de infectii precum toxocara, e-coli sau mai rau, stafilococ auriu sau dupa caz, chestii nasoale care duc la TBC.
  • Oamenii mari nu se spala pe maini, niciodata. Eu daca imi intra in casa si nu trec intai pe la baie, le spun de la obraz, nu atingi nimic in casa cu imputenie de afara. Prima regula de bun simt pe planeta asta este ca atunci cand vii de afara sa te speli pe maini. N-ai sa vezi...
  • Oamenii mari, justitiari in orice de altfel, nu se spala pe maini in restaurante, mall-uri sau alte locuri inainte sa manance!.
  • Oamenii nu se descalta!!!. Au luat de la americani cultul asta cretin al 'nu te descalta-ului'. Nimic mai cretin, nimic mai imputit, nimic mai aducator de boli si de nenorociri.Doar luna asta am dat afara din casa 2 persoane din cauza asta, pe smardoiul care face revizia la gaze si pe unu de la Arctic Romania care a intrat in baia mica si pe tot holul incaltat, eu ocupat fiind sa ii ridic trusa de scule imputita de pe masa. Acolo a considerat el ca este in regula sa-si puna scula plina de caca de sobolan din magazie, pe masa...
  • In Romania, nu exista profilaxie! Fumezi pana iti spune medicul ca mori, iar daca nu iese sangele din cur si urechi simultan, n-ai sa vezi controale la medic. In felul asta, simple embolii pulmonare sau pneumonii se complica si duc la ... TBC care dupa cum corect ai spus, trebuia sa fie eradicat inca in 1921...
  • In Romania, nu exista spatii publice dezinfectate corect! Punct! Nici macar acolo unde candeste a clor de nu poti sa respiri. Toarna ca prostii clor pe suprafete unde exista bacterii care ce credeti.... nu sunt sensibile la clor. Pai degeaba meltean prost dai cu 25 de kile de clor intr-o camera prost aerisita daca regula de baza intr-o incapere plina de virusi este aerisirea, iar tu nu aerisesti ci doar bagi din aerul conditionat alte megatone de bacterii si mai nenorocite, fara sa deschizi geamurile corect si cat trebuie...
  • Romanii consuma alimente nespalate tot pe principiul cretin ca 'asa faceau ei cand erau mici, mancau de jos'. Sigur... este inutil sa incerci macar sa explici unui bombardier ca de acum 30 de ani sistemul imunitar a fost de mult alterat de chimicale si alte cele, iar reactia organismului poate fi alta... Eu cand ii vad in Carrefour ca 'incearca' fructe nespalate imi vine sa le dau cu laditzele in cap!
  • Care dintre voi poate afirma ca n-a facut sau n-a vazut cel putin 1 data in viata lui pe cineva consumand o bautura la doza, direct din doza, fara a o spala in prealabil. Well... nu vreau sa va dezamagesc dar dozele alea, inainte sa ajunga in mainile voastre, sunt intai in contact cu caca de sobolani din depozite si urina, dupa caz, ulterior cu extrem de multe medii toxice si pline de toate nenorocirile lumii. Dati cu doza aia prin apa putin sau puneti intr-un pahar!!!
  • Banii frate... eu cand vad lumea manipuland bancnote fara a se dezinfecta pe maini ulterior, ma cutremur. Mai rau decat atat, as condamna la inchisoare pe distrusii aia care (sigur ati intalnit si voi) se duc la copii MICI AFLATI INCA IN PATUT, nou nascuti si cu sistemu imunitar ZERO si le pun bani sub perna, ca asa facea masamare la tara acum 60 de ani. Nimic nu poate fi mai nenorocit decat asta.
  • Cireasa de pe tort, va plac aia care impun papucei din aia de fleoshnishtir sau ce este celofanul ala albastru in diverse receptii de clinici & stuff, dar nimeni nu tine cont ca toti intra intai incalcati, calca acolo unde ulterior isi pun papuceii de fleoshnishtir, calca TOT ACOLO UNDE AU RASPANDIT MIZERIA INCALTATI cu aceiasi gingasi papucei, dupa care ulterior fac proceed in mediul respectiv evident... ultra contaminat...
    Se intampla in maternitatii si spitale unde o simpla infectie poate ucide dar well... who gives a f*ck. Deliminteaza dreacu clar ZONA de descaltat/incaltat ca altfel totul este INUTIL...

Sigur, imi asum si un procent de nebunie in cele rostite mai sus dar, make no mistake, toate alea impreuna cu un sistem imunitar prost (pentru ca romanii sunt al dracului de sedentari si se hranesc al dracului de prost) sunt un coctail perfect pentru ceea ce s-a mentionat mai sus si anume, medalia de aur la TBC si nu numai... cei care au pierdut o ruda din cauza unei infectii nosocomiale ma inteleg... and it's not funny...