De putin timp, mai exact de 2 zile, sunt proprietar de plasma. Pana acum tot ce a insemnat gaming pe console a fost pe un LCD.
Deschid acest topic deoarece am niste nelamuriri legate de un fenomen foarte des intalnit la gamerii care folosesc plasme (asta dupa cate am citit pe forumuri din strainatate) - si anume phosphor trail, phosphor lag sau green tinge. Este vorba de acel verde sau galben fantomatic care apare in situatii de miscare rapida sau contrast puternic intre un spatiu luminos si unul intunecat.
Sunt foarte multumit de noul meu TV, dar ma putin sunt deranjat de aceste phosphor trails pe care le intalnesc mai ales in Call of Duty 4 multiplayer la miscari rapide sau in situatii descrise mai sus. Am icnercat mai multe jocuri si anume: COD4, Gears OF War, Ninja Gaiden 2, Burnout Paradise, Battlefield Bad Company, Brothers in Arms, Metal Gear Solid 4, Ratchet and Clank, Uncharted, Soul Calibur 4, Dead Spce etc.
Singurele momente in care am observat acest fenomen a fost la COD 4 si COD 5 beta, foarte putin in Gears of War si Metal Gear Solid 4.
Deschid acest topic din mai multe motive: as dori sa stiu daca cei care mai au plasme dintre voi au intalnit asemenea situatii si in acelasi timp daca e cazul sa ma ingrijorez sau nu?
Acest link:
va va ajuta sa va dati seama despre ce vorbesc. Pe net s-a discutat foarte mult problema si pe unele siteuri spuneau ca sunt unii oameni care le observa, iar altii nu.

Astept cu mare interes parerile voastre.