Monky, la cateva ore dupa ce am cumparat plasma am citit sfaturile tale privind "rodajul" acesteia. Ti-am urmat sfaturile intocmai. Am setat contrast undeva la 30% si brightness la 35-40%. Am incercat toate setarile posibile atat pentru Xbox cat si pentru PS3. Azi noapte eram exasperat de nervi. Am incercat sa joc Call of Duty(shooterul meu preferat pe care il joc zilnic) si a fost deplorabil. Nu am scapat de phosphor trails nici macar cu contrastul la minim. Nu se observa foarte tare, dar ideea ca sunt acolo si pot aparea in situatii de miscare m-a enervat la culme. Am fost indeajuns de nervos incat am returnat azi TV-ul, am dat cam 250 de euro in plus si am ales LCD - Philips 42PFL5603.
Am asteptat sa ajung acasa si sa incerc mai multe jocuri inainte de a scrie pe forum. Concluzia este urmatoarea: LCD-ul este net superior plasmei cand vine vorba de gaming - dar este parerea mea. Philips-ul functioneaza superb si am revenit la placerea de a juca COD. Probabil fac parte din categoria celor care vad prea bine acele phosphor trails, dar nu am putut suporta ideea si astfel m-am intors la LCD.
De asemenea, am dus Xbox-ul cu mine in magazin sa incerc COD pe plasma Panasonic identica cu a mea expusa la ei. M-am gandit ca o fi vreo problema cu a mea. Dar nici pomeneala - si la cel afisat in showroom-ul lor am observat aceleasi simptome. Imi pare rau ca ajung la concluzia asta, dar LCD for me. Am spus NO plasmei pentru totdeauna.
Pe cat am fost de fericit in ziua cand am cumparat Panasonicul, pe atat am fost de nervos in zilele ce au urmat. Cam asta e povestioarea mea si modalitatea in care m-am intors la LCD.