si eu cred ca depinde fff mult de fiecare persoana in parte insa in orice caz efectul (daca exista) se diminueaza dupa rodaj. stiu ca circula un filmulet pe youtube cu gears of war 1 (primul nivel din joc) chiar pe modelul meu de plasma (Panasonic PV70) iar imaginile sunt pur si simplu horror. cind am luat plasma am incercat si eu si trebuia sa ma uit fooooooooooarte atent ca sa vad ceva. cel mai pregnant efect de acest tip l-am avut in Darkness (cind se duce el intr-un bar unde erau niste tablouri cu rame negre iar peretele avea fond alb) si intr-adevar in anumite situatii din CoD4 insa extrem de rar aici. eu cred ca este o chestie fiziologico-psihologica (sort of) pentru ca tine si de modul fiecaruia de a percepe miscarea si culorile insa treaba este amplificata mult si de povestile horror care circula pe net. dupa un an si jumatate de gaming pe plasma eu acum ignor fenomenul (atunci cind apare). pentru mine calitatea imaginii unui LCD este net inferioara fata de o plasma. probabil voi parasi plasma cind imi voi permite un oled fullHD (asta daca nu avanseaza si tehnologia incorporata in plasme).