La banii astia gasesti O CARCA de laptopuri bune.Memoria nu e o problema, oricand ii poti face upgrade.Iar asta cu "o investitie de viitor" e o idee foarte proasta cand vine vorba de tehnologie.Daca gasesti la pret bun, da.Altfel investiile "de viitor" iti mananca doar bani si atat. Notebook Lenovo ThinkPad SL500 T5670 160GB 2GB VHP nrj4bri - lenovo Notebook Dell Vostro 1310 T5670 160GB 2GB 3wt5672g16wnut3b - dell vostro, clasa business Notebook Dell Inspiron XPS 1530-3G-Black T5550 160GB 2GB x498c-271511407-11 - dell xps, clasa "lux" Mac-ul merita doar daca AI CE SA FACI CU EL, nu ca "e mai bun".Exista destule incompatibilitati cu sistemul Tiger sau probleme ale Mac-urilor (vezi pe forum-urile lor).Un 13'' am vrut si eu dar mi-am dat seama ca e prea mic, ori imi iau mini-laptop, ori ceva de 14, care e ideal.Daca esti calator de fel, baga un 10-11'' ca s-au ieftinit EEPC-urile sau Wind-urile, altfel un 15'' te-ar coafa cel mai bine. Eu acum butonez un Sony Vaio, pe care nu l-as schimba cu nici un Mac sau Lenovo. Oricum la 3000 ron poti merge foarte bine pe un Toshiba sau Dell, nu te uita la Acer&Co., banii sunt destui stai linistit. P.S. De ce mi s-au stricat aliniatele dupa ce am apasat "Post Reply"?!