Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
Inainte sa incep sa scriu despre ce ne intereseaza "Cel mai scump joc din istorie este..." vreau sa va povestec ceva inainte. Promit ca nu dureaza mult, dar pentru a intelege mai bine ce urmeaza sa scriu trebuie sa aflati cateva lucruri. Pe la inceputul lui februarie userul de pe eBay, lace_thongs35, care locuieste in North Carolina, irelevant de altfel, a pus la vanzare un Nintendo Entertainment System impreuna cu 5 jocuri. Va dati seama ca nu se astepta sa castige cine stie ce bani, insa dupa numai o ora de la inceperea licitatiei pretul a ajuns la $6000. Pana la urma s-a vandut cu aproximativ $13.000.

Probabil va intrebati "dar ce a avut domne consola aceea atat de special?", da si eu mi-am pus aceasi intrebare. Nu consola a fost "The Special One" (sper ca nu exista un copyright asupra acestui termen, cunoscatorii stiu de ce), ci un joc din cele 5. "Stadium Events" este un joc foarte rar, d'oh doar s-a vandut pentru $13.000, acesta a fost lansat in 1987. Dar sa nu credeti ca jocul in sine valoreaza atatia bani, ci cutia de carton originala ar valora cat o masina noua, cel putin asa sustin colectionarii. Majoritatea colectionarilor de retro suff considera ca "Stadium Events" este cel mai rar joc pentru NES.

De ce am facut aceasta "mica" introducere? Daca aceasta poveste "v-a inspirat" si va ganditi sa dati o fuga pe la colectia voastra de de jocuri NES sa stiti ca nu sunteti singurii care v-ati gandit la acest lucru. Un cetatean din Kansas, deocamdata ii vom zice Dave, s-a dus imediat in pivnita sa se uite le colectia lui de jocuri, poate, poate gaseste si el un joc care s-ar vinde destul de bine. "Aveam o colectie mare de jocuri pentru NES (185+), dar care a stat de mai binde de 20 de ani in subsol." a declarat Dave pentru Y! Games.

Spre uimirea lui, Dave nu a gasit doar o copie a aceluiasi joc care se vaduse pe ebay cu $13.000, a gasit un "collector's edition". Unde mai pui ca s-a pastrat intr-o conditie perfecta, era sigilat si avea si pretul pe el ($29.99 daca va intrebati). "Nu sunt eu un mare colectionar, dar stiam ca daca jocul e sigilat e un lucru bun" a spus Dave, dar nu banuia nici un moment ce avea sa se intample. Se pare ca jocul lui Dave era de 3 ori mai valoros reusind sa-l vand prin intermediul e-bay la pretul de $41.300. Dupa cateva cercetari am aflat ca acela era unul din cele doua jocuri sigilate existente.

De ce nu l-a deschis niciodata? Nu avea de ce. Pentru a juca "Stadium Events" aveai nevoie de un controller special, iar Dave nu reusise sa achizitioneze unul. Nintendo nu a mai lansat acel controller special "floor mat" si a inceput sa retraga toate jocurile "Stadium Events" de pe piata. Se banuieste ca in jur de 200 de jocuri au ramas pe piata si ca in prezent sunt mai putine de 20 de copii ale jocului. Asa ca uitati-va cu atentie prin colectia voastra de jocuri ca poate gasiti ceva valoros pe acolo. Sper ca ati reusit sa cititi tot articolul si ca nu v-am plictisit prea mult.

FACTORY SEALED NEW NES NINTENDO STADIUM EVENTS NTSC - eBay (item 140384097750 end time Feb-26-10 20:10:41 PST)

Andrew, zi-mi te rog ca glumesti.....
Mi se pare ca am vazut jocul asta acum o saptamana in bazar in Ploiesti.....