Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Cel mai scump joc din istorie este...

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Cel mai scump joc din istorie este...

    Inainte sa incep sa scriu despre ce ne intereseaza "Cel mai scump joc din istorie este..." vreau sa va povestec ceva inainte. Promit ca nu dureaza mult, dar pentru a intelege mai bine ce urmeaza sa scriu trebuie sa aflati cateva lucruri. Pe la inceputul lui februarie userul de pe eBay, lace_thongs35, care locuieste in North Carolina, irelevant de altfel, a pus la vanzare un Nintendo Entertainment System impreuna cu 5 jocuri. Va dati seama ca nu se astepta sa castige cine stie ce bani, insa dupa numai o ora de la inceperea licitatiei pretul a ajuns la $6000. Pana la urma s-a vandut cu aproximativ $13.000.

    Probabil va intrebati "dar ce a avut domne consola aceea atat de special?", da si eu mi-am pus aceasi intrebare. Nu consola a fost "The Special One" (sper ca nu exista un copyright asupra acestui termen, cunoscatorii stiu de ce), ci un joc din cele 5. "Stadium Events" este un joc foarte rar, d'oh doar s-a vandut pentru $13.000, acesta a fost lansat in 1987. Dar sa nu credeti ca jocul in sine valoreaza atatia bani, ci cutia de carton originala ar valora cat o masina noua, cel putin asa sustin colectionarii. Majoritatea colectionarilor de retro suff considera ca "Stadium Events" este cel mai rar joc pentru NES.

    De ce am facut aceasta "mica" introducere? Daca aceasta poveste "v-a inspirat" si va ganditi sa dati o fuga pe la colectia voastra de de jocuri NES sa stiti ca nu sunteti singurii care v-ati gandit la acest lucru. Un cetatean din Kansas, deocamdata ii vom zice Dave, s-a dus imediat in pivnita sa se uite le colectia lui de jocuri, poate, poate gaseste si el un joc care s-ar vinde destul de bine. "Aveam o colectie mare de jocuri pentru NES (185+), dar care a stat de mai binde de 20 de ani in subsol." a declarat Dave pentru Y! Games.

    Spre uimirea lui, Dave nu a gasit doar o copie a aceluiasi joc care se vaduse pe ebay cu $13.000, a gasit un "collector's edition". Unde mai pui ca s-a pastrat intr-o conditie perfecta, era sigilat si avea si pretul pe el ($29.99 daca va intrebati). "Nu sunt eu un mare colectionar, dar stiam ca daca jocul e sigilat e un lucru bun" a spus Dave, dar nu banuia nici un moment ce avea sa se intample. Se pare ca jocul lui Dave era de 3 ori mai valoros reusind sa-l vand prin intermediul e-bay la pretul de $41.300. Dupa cateva cercetari am aflat ca acela era unul din cele doua jocuri sigilate existente.

    De ce nu l-a deschis niciodata? Nu avea de ce. Pentru a juca "Stadium Events" aveai nevoie de un controller special, iar Dave nu reusise sa achizitioneze unul. Nintendo nu a mai lansat acel controller special "floor mat" si a inceput sa retraga toate jocurile "Stadium Events" de pe piata. Se banuieste ca in jur de 200 de jocuri au ramas pe piata si ca in prezent sunt mai putine de 20 de copii ale jocului. Asa ca uitati-va cu atentie prin colectia voastra de jocuri ca poate gasiti ceva valoros pe acolo. Sper ca ati reusit sa cititi tot articolul si ca nu v-am plictisit prea mult.

    FACTORY SEALED NEW NES NINTENDO STADIUM EVENTS NTSC - eBay (item 140384097750 end time Feb-26-10 20:10:41 PST)
    Attached Images Attached Images s3600400-6-1-.jpg stadium-events-big-win_300.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    Oare cine ar da 41.300 $ pe un joc ? Inteleg ca e un joc foarte rar ,dar totusi sunt foarte multi bani .

  3. #3 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Quote Originally Posted by Deathstrike View Post
    Oare cine ar da 41.300 $ pe un joc ? Inteleg ca e un joc foarte rar ,dar totusi sunt foarte multi bani .
    Poate nu ai inteles. De fapt nu e doar un joc. Banuiesc ca cel care l-a cumparat nu o sa-l joace niciodata. Va ramane pentru totdeauna o piesa rara de colectie.

  4. #4 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    Stiu asta dar nu e putin cam exagerat sa dai atatia bani pentru un hobby ? Oricum n-are rost sa continuam discutia,daca iti permiti asa ceva inseamna ca ai bani,si daca ai bani de ce nu ?

  5. #5 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by Deathstrike View Post
    Stiu asta dar nu e putin cam exagerat sa dai atatia bani pentru un hobby ? Oricum n-are rost sa continuam discutia,daca iti permiti asa ceva inseamna ca ai bani,si daca ai bani de ce nu ?
    Pentru un om cu bani, colectionar inrait, este o nimica toata. Uita-te si in alte domenii sa vezi la ce bani "se invart" licitatiile pentru obiecte.

  6. #6 SP
    Member gabytzu16's Avatar
    sunt poate putin offtopic....dar de ce au scos cei de la nintendo jocul de pe piata?

  7. #7 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Wiki zice ca "There is currently another copy of the game in near mint condition with accompanying manuals, boxes and flyer that is at $800,200 bidding price, almost twenty-times the previous mark."

  8. #8 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Ala la 800.000$ e un mare fake.

  9. #9 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Ala la 800.000$ e un mare fake.
    Argumente sau trolling?

  10. #10 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Pai in primul rand, pana si vanzatorul si-a dat seama ca e prea mult, probabil pusa suma pentru rasi, asa ca a reinceput licitatia. Sa fim seriosi acum. Oricati bani ai avea, nu dai cat pentru 10 vile pe un joc.

  11. #11 SP
    Member Tsutsy's Avatar
    Foarte interesant articolul . daca iti doresti ceva pentru colectia personala foarte mult acel obiect e inestimabil.

  12. #12 SP
    Member kside's Avatar
    Si apoi iti iei si un PS3/X360/Wii din aur masiv si te-ai scos.

    World�s Most Expensive Video Game Consoles

    expensive-ps3_.jpg expensive-video-game-console-wii-supreme.jpg 1133972618.jpg

    Ps3 Supreme $323,000

    The most expensive Playstation 3 in the world sports a 22k gold exterior accented with flawless diamonds. Fifty-eight .5 carat diamonds decorate either side of the disc loader on the PS3 Supreme and over 1,600 grams of gold were used to create its shell. The entire process took twelve weeks from start to finish. If you want one, though, you�d better snap it up soon�the PS3 Supreme is limited to only three consoles.

    Nintendo Wii Supreme$481,250

    Designed by Stuart Hughes of Goldstriker International, the most expensive video game console in the world is coated in 2.5 kilograms of 22k gold. That isn�t all�the front buttons are decorated with 78 quarter-cut diamonds weighing in at 19.5 carats. This luxury console took six months to produce�four fewer than Goldstriker�s similarly treated iPhone�and only three have been created.

    Xbox 360 gold faceplate $36,000+

    This unique faceplate was auctioned on eBay in 2005. Made of 999.9 ounces of solid 24k gold, the faceplate was cast with access to all the ports and receivers necessary to enjoy your Xbox to the fullest extent. While not a console in and of itself, you can be sure that whatever Xbox this thing is attached to is officially the world�s most expensive Xbox.

  13. #13 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Pentru 360 nu s-au mai chinuit sa faca un replacement case? Se temeau ca li se topea pe masa lol

  14. #14 SP
    Junior Member sercanu's Avatar
    vorbiti de lucruri scumpe?sau chiar scumpe?

    ---------- Post added 03-04-2010 at 07:40 PM ----------

    Goldstriker iPhone 3GS Supreme – $3.2 millionStuart Hughes of Goldstriker International is known for giving luxury devices such as phones and video game consoles the “Supreme” treatment—covering them with gold and diamonds—and the iPhone is no exception. The iPhone 3GS Supreme features a casing made from 271 grams of solid 22k gold and a screen trimmed with fifty-three 1-carat diamonds. The home button is covered with a single rare 7.1-carat diamond. That’s not all, though—the iPhone 3GS Supreme comes in a chest carved from a single block of granite and sports Kashmir gold and an interior lining made with Nubuck top grain leather.

  15. #15 SP
    Senior Member DJ_Andrei's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    Inainte sa incep sa scriu despre ce ne intereseaza "Cel mai scump joc din istorie este..." vreau sa va povestec ceva inainte. Promit ca nu dureaza mult, dar pentru a intelege mai bine ce urmeaza sa scriu trebuie sa aflati cateva lucruri. Pe la inceputul lui februarie userul de pe eBay, lace_thongs35, care locuieste in North Carolina, irelevant de altfel, a pus la vanzare un Nintendo Entertainment System impreuna cu 5 jocuri. Va dati seama ca nu se astepta sa castige cine stie ce bani, insa dupa numai o ora de la inceperea licitatiei pretul a ajuns la $6000. Pana la urma s-a vandut cu aproximativ $13.000.

    Probabil va intrebati "dar ce a avut domne consola aceea atat de special?", da si eu mi-am pus aceasi intrebare. Nu consola a fost "The Special One" (sper ca nu exista un copyright asupra acestui termen, cunoscatorii stiu de ce), ci un joc din cele 5. "Stadium Events" este un joc foarte rar, d'oh doar s-a vandut pentru $13.000, acesta a fost lansat in 1987. Dar sa nu credeti ca jocul in sine valoreaza atatia bani, ci cutia de carton originala ar valora cat o masina noua, cel putin asa sustin colectionarii. Majoritatea colectionarilor de retro suff considera ca "Stadium Events" este cel mai rar joc pentru NES.

    De ce am facut aceasta "mica" introducere? Daca aceasta poveste "v-a inspirat" si va ganditi sa dati o fuga pe la colectia voastra de de jocuri NES sa stiti ca nu sunteti singurii care v-ati gandit la acest lucru. Un cetatean din Kansas, deocamdata ii vom zice Dave, s-a dus imediat in pivnita sa se uite le colectia lui de jocuri, poate, poate gaseste si el un joc care s-ar vinde destul de bine. "Aveam o colectie mare de jocuri pentru NES (185+), dar care a stat de mai binde de 20 de ani in subsol." a declarat Dave pentru Y! Games.

    Spre uimirea lui, Dave nu a gasit doar o copie a aceluiasi joc care se vaduse pe ebay cu $13.000, a gasit un "collector's edition". Unde mai pui ca s-a pastrat intr-o conditie perfecta, era sigilat si avea si pretul pe el ($29.99 daca va intrebati). "Nu sunt eu un mare colectionar, dar stiam ca daca jocul e sigilat e un lucru bun" a spus Dave, dar nu banuia nici un moment ce avea sa se intample. Se pare ca jocul lui Dave era de 3 ori mai valoros reusind sa-l vand prin intermediul e-bay la pretul de $41.300. Dupa cateva cercetari am aflat ca acela era unul din cele doua jocuri sigilate existente.

    De ce nu l-a deschis niciodata? Nu avea de ce. Pentru a juca "Stadium Events" aveai nevoie de un controller special, iar Dave nu reusise sa achizitioneze unul. Nintendo nu a mai lansat acel controller special "floor mat" si a inceput sa retraga toate jocurile "Stadium Events" de pe piata. Se banuieste ca in jur de 200 de jocuri au ramas pe piata si ca in prezent sunt mai putine de 20 de copii ale jocului. Asa ca uitati-va cu atentie prin colectia voastra de jocuri ca poate gasiti ceva valoros pe acolo. Sper ca ati reusit sa cititi tot articolul si ca nu v-am plictisit prea mult.

    FACTORY SEALED NEW NES NINTENDO STADIUM EVENTS NTSC - eBay (item 140384097750 end time Feb-26-10 20:10:41 PST)

    Andrew, zi-mi te rog ca glumesti.....
    Mi se pare ca am vazut jocul asta acum o saptamana in bazar in Ploiesti.....

  16. #16 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by DJ_Andrei View Post
    Andrew, zi-mi te rog ca glumesti.....
    Mi se pare ca am vazut jocul asta acum o saptamana in bazar in Ploiesti.....
    daca nu citesti articolele de pe Stories cand apar ce sa-ti fac .

  17. #17 SP
    Member klausn's Avatar
    Apropo,si la ce te-ar ajuta daca tu ai avea un PS3/XBOX 360 de aur ?

  18. #18 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Stiu ca poti scoate carcasa, dar ganditiva: ati cumparat un asemenea Ps3/Xbox360 si dupa putin timp te trezesti cu Ylod/Rrod...

  19. #19 SP
    Junior Member Snoopy16's Avatar
    deocamdata ii zicem Dave.. cine ar fi crezut ca un asemenea joc ar valora asa mult...Singurul Joc pentru care as fi platit mai mult de 150 de euro ar fi fost Metal Gear Solid... Good thing i only payd like 40 from ebay...

  20. #20 SP
    Junior Member AxelFair's Avatar
    M-am gandit si eu sa ma apuc intr-o zi sa colectionez toate jocurile Final Fantasy , dar sincer nu stiu sigur daca ash putea da vreaodata atatia bani .
    Poate numa daca ash avea atatia incat nu stiu ce as mai face cu ei .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Cel mai scump joc din lume a fost detronat! By MonkY in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 12-08-2013, 22:24
  2. Replies: 17 Last Post: 04-06-2013, 23:43
  3. Replies: 7 Last Post: 27-11-2011, 23:20
  4. Cel mai bun joc din istoria PlayStation este... By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 44 Last Post: 02-10-2010, 11:04
  5. Modern Warfare 2: cel mai vandut joc din istorie By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 13-11-2009, 18:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts