Single post: Upgrade/downgrade de la 8800GTS 512

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Upgrade/downgrade de la 8800GTS 512

    Howdy ! A venit vara... si mi-am dat seama ca PC-ul meu e folosit pentru orice altceva in afara de gaming... asa ca m-am decis sa trec si eu la ceva mai "green". Mai exact, ma gandesc ca din atatea generatii de placi video noi... nu vreau neaparat mai multa performanta, ci vreau sa trec la o tehnologie in mai putini microni, care sa-mi confere automat temperaturi mai mici, consum mai redus, etc... eventual cu aceeasi performanta

    Eu am un 8800GTS 512 si ma uitam ca sta in idle pe la 60 grade. Ceea ce e mult... si nici ventilatoarele nu vreau sa le urc mai sus. Ma gandeam sa-i schimb sistemul de racire, insa un Accelero Extreme sare pe la 250 RON. Cu banii aceia plus placa video, ma gandesc ca as putea face un "upgrade" care sa merite mai mult.

    So, voi ce-mi recomandati (nVidia only, pls) ? Eu ma gandeam la un GTX 260, o versiune non-overclocked...

    P.S. Din cate vad prin teste, un Asus Matrix 260 ar fi optim (44 grade in idle, 62 in full load): Gigabyte GV-N26SO-896I - Bjorn3D.com. In plus, se pupa cu Asus Maximus III-ul pe care-l am (deh, Republic of Gamers, dar doar cu numele in PC)
    Attached Images Attached Images orig_engtx260matrix_htdi_896md3_1.jpg orig_engtx260matrix_htdi_896md3_3.jpg orig_engtx260matrix_htdi_896md3_2.jpg