Single post: Televiziunea HD de la RDS

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Televiziunea HD de la RDS

    Well, am vazut ca exista deja thread http://www.consolegames.ro/forum/f32...-hd-de-la-upc/ si intrucat a trecut si RDS la HD (de ceva timp, dar pana acum nu aveau un pachet suficient de ok), cred ca e timpul si pentru un thread dedicat lor.

    Din cate se poate vedea aici: Televiziune HD | RCS & RDS inca nu exista decat 8 canale HD. Mai exact Digi Sport, TVR HD, National Geographic, Nat Geo Wild, U, ProTV, Sport.ro si Acasa. Am vizionat azi la o cunostinta care si-a luat un "decodor" HD de la RDS... si nu am fost deloc impresionat de calitate. Recunosc, era un LCD LG care cred ca nici pe BluRay nu arata bine Nu mai vorbesc ca plimbarea printre canale mi-a dezvaluit o groaza de canale cu "No signal"...

    Una peste alta, persoana respectiva avea decodorul pus atat de aiurea, incat nu am putut nota si eu modelul si toate cele, ca sa caut caracteristici... Daca are cineva si poate impartasi cu ceilalti ce echipamente sunt folosite, ar fi super.

    O alta problema la care m-am gandit inainte de a trece la asa ceva, era ideea ca eu am mai multe TV-uri, inclusiv tunere pe PC. Si cum pentru fiecare TV in parte as fi avut nevoie de cate un decodor, ar fi un pic overkill... Insa, acum am aflat ca nu e nicio problema. Mai exact, pe celelalte TV-uri poate ramane semnalul SD (nici nu-mi trebuie mai mult pe tunerul de pe PC). Cu alte cuvinte, montarea HD-ului nu exclude in niciun caz semnalul SD.

    Intrebarea care apare imediat este: se poate folosi un splitter, astfel incat in TV sa intre si SD-ul si HD-ul si eu sa pot face switch intre ele ?

    O alta mare intrebare este... cum Dzeu fac cu magaoaia de plasma, care nu stie sa tina minte ultimul input pe care a fost, si se duce la Power On by default pe TV input. Ori pt. HD as avea nevoie sa se duca pe HDMI... sa fac switch de fiecare data, ar fi super annoying...

    So... cam atat am in cap la ora asta... Daca are cineva si vrea sa ne impartaseasca din experienta personala, let us know !

    ---------- Post added 24-11-2010 at 02:30 AM ----------

    Poate ajuta acest link: Digi TV HD de la RDS � La Virgil .ro

    ---------- Post added 24-11-2010 at 02:49 AM ----------

    Well, m-am pus pe cautari... aveti aici o groaza de detalii si lista completa de posturi (cu frecventele): RCS & RDS Digital Cable TV � ilg The Geek's blog
    Attached Images Attached Images tv.jpg