Quote Originally Posted by verbuncu View Post
XBOX 360 sau PS3 ? (daca se poate sa-mi dati si niste argumente ... chiar as vrea sa cumpar una din cele mentionate de Craciun)
Daca ai posibilitatea sa le cumperi pe amandoua, atunci cumpara-le. Daca nu incearca sa ai in vedere urmatoarele aspecte:

1. Exclusivitatile

Pe PS3 ai God of War, Killzone, Gran Turismo, Little Big Planet, Demon's Souls, Resistance, Ratchet and Clank, Heavenly Sword, inFamous, Heavy Rain etc. Sunt jocuri destul de variate, iar in perioada urmatoare vor aparea Killzone 3, Little Big Planet 2, Twisted Metal, FF Versus XIII, Agent, The Last Guardian, ICO Collection etc.
Pe X360 ai Halo, Gears of War, Forza, PGR, Fable, Splinter Cell Conviction, Mass Effect 1 etc. In perioada urmatoare vor aparea Gears of War 3, probabil un nou Halo/Forza.

2. Move Vs Kinect (in caz ca te intereseaza aceste controllere)
3. Online (pe PS3 e gratis, pe X360 costa; ai insa cateva features in plus - majoritatea, din ce stiu, nu pot fi accesate din Romania direct, necesita VPN).
4. Grafica

Unele jocuri multiplatform arata mai bine pe X360, iar altele pe PS3. In cele mai multe cazuri diferentele nu sunt evidente, iar daca nu ai jocul pe ambele console e foarte posibil sa nu-ti dai seama de acestea.
Ca si grafica, jocurile exclusive de PS3 sunt standardul pe console. La momentul actual Uncharted 2/God of War 3/Killzone 3 sunt considerate cele mai evoluate jocuri din punct de vedere grafic. Pe X360 ar fi Mass Effect, Halo sau Gears of War (probabil ca 3ul va deveni cel mai "frumos" joc de X360).

5. Pret, aspect, accesorii, consola pe care o au mai multi prieteni etc.

Incearca sa urmaresti cateva site-uri, vezi gameplay cu jocurile exclusive, vezi comparatii, vezi cate ceva despre Move, Kinect. Dupa cred ca vei fi destul de sigur de consola pe care o vrei.

Quote Originally Posted by Harilip View Post
2 jocuri complet diferite dar o singura solutie
God of War Collection sau Demon's Souls?!
God of War sunt jocuri emblematice pentru genul hack'n'slash, iar orice fan ar trebui sa le joace, deci GoW Collection.

Quote Originally Posted by psypc2 View Post
DiRT 2 sau Metro 2033? (PC)
Sunt foarte diferite. Personal prefer Metro 2033 pentru ca-mi place atmosfera, povestea si imi plac mai mult FPSurile.

Quote Originally Posted by FRKALEX View Post
Uncharted 2 / Smackdown vs Raw 2011 / COD Black ops [ PS3 ]
SmackDown VS Raw 2011 n-are ce cauta in comparatie cu aceste jocuri. Dintre Uncharted 2 si CoD Black Ops aleg Uncharted 2, are o poveste mult mai buna, arata foarte bine, gameplay excelent... Pana la urma a fost considerat cel mai bun joc din 2009. Iti recomand editia GoTY.