Single post: Nintendo prezinta o noua consola... Wii U

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Nintendo prezinta o noua consola... Wii U

    Doar acum cateva minute s-a terminat conferinta celor de la Nintendo de la E3 si va spun sincer ca a fost una dintre cele mai confuze pe care le-am vazut. Dupa ce am asistat la un concert live al unei orchestre si aniversarea de 25 de ani al lui Link, a fost dezvaluit oficial noul controller al consolei. Acesta are un display de 6.2 inch, doua "thumb sticks", cele 4 butoane "X, Y, A, B", un d-pad, o camera frontala, doua butoane trigger, un accelerometru si un microfon.

    Acum sa ne uitam putin si la datele tehnice ale noii console care au fost dezvaluite dupa ce conferinta de presa s-a terminat. Aceasta va avea suport pentru toate accesorile lansate pentru Wii pana acum "Nunchuk controller", "Classic Controller", "Classic Controller Pro" si "Wii Balance Board", va fi in sfarsit HD (1080p, 1080i, 720p, 480p si 480i), semnalul video va putea fi transmis prin: HDMI, component, S-video si composite. Consola va avea o memorie interna flash a carui capacitate va putea fi crescuta cu ajutorul unui USB stick sau SD memory, procesorul este un IBM multi-core, va avea 4 porturi USB 2.0 si are compatibilitate backward cu jocurile pentru Wii.

    Nintendo a dovedit un lucru in seara asta, ca stiu sa invete din greselile pe care le-au facut cu Wii, mai exact lipsa de suport din partea studiourilor third-party. Iata doar cateva jocuri confirmate pentru noua consola: Assassin's Creed, Darksiders II, Ghost Recon, Dirt, Aliens: Colonial Marines, Metro II, Batman: Arkham City, Battlefield, New Super Mario Bros Mii. So ce parere aveti de noul sistem?
    Attached Images Attached Images wiiu1.jpg