Un mic review:

Am ajuns in aeroport, de unde lejer cobori direct la S-Bahn sau poti opta pentru CAT(trenul de mare viteza care duce la Landstrasse - punct nodal pentru Viena).
Am luat S-Bahnul(adica tren normal), iar in tren un vienez mi-a zis unde sa cobor. Odata ce ajungi la Landstrasse si dai de U-Bahn(metroul), totul este foarte usor. Nu ai cum sa te pierzi, peste tot iti arata in ce parte s-o iei pentru fiecare dintre cele 6 magistrale(fiecare avand o culoare), iti arata fiecare iesire pentru strazile din apropiere. Statiile sunt scurte, metroul vine repede, totul foarte bine facut.
Am stat la hotel Geblergasse, un hotel de 3 stele, destul de ok.
Micul dejun costa 5 euro si este optional.
Obiective vizitate:
1.Stephansdom-catedrala gotica datand din anul 1147, catacombele sale si turnul din nord
Strzile din jur sunt superbe.
2.Palatul Hofburg-fostul palat imperial
3.Kunsthistorisches Museum-muzeul de arta si muzeul de istorie naturala(sunt construite simetric)
4.Palatul Belvedere-gazduieste galeria nationala a Austriei de pictura
5.Karlsckirche-biserica superba in stil baroc din secolul 18
6.Museumsqartier-vechile grajduri imperiale transformate intr-un complex extins de muzee
7.Opera de stat
8.Cladirea Secesiunii
9.Palatul Schonbrunn-vechea resedinta de vara a familiei imperiale habsburgice, gazduieste gradina zoologica care este pur si simplu un exemplu de civilizatie si bun management. Iti trebuie o zi sa parcurgi gradina. Am vazut pinguini de toate felurile, ursi polari, furnicari(un mic vis de cand eram copil s-a indeplinit), celebrii panda din Viena.
10. Haus des Meeres, o alta gradina zoo, privata de data asta. Este situata in apropiere de Maria Hilfer strasse. La haus des meeres o sa vedeti in proportie de 90% vietati ale marii. Merita.
11. Muzeul torturii, situat in curtea cladirii Haus des meeres.
12.Kapuziner, unde se afla cripta imperiala. Impresionant de-a dreptu13.Votivkirche, o alta catedrala gotica, dar in reparatie.
14.Rathaus(primaria), aproape de universitate. Zona aia este cu adevarat deosebita.
15. Parlamentul
In Viena ai ce faci, desi preturile sunt marisoare(cam 2,5-3 euro o bere).
Traficul este foarte aerisit, datorita faptului ca nu se circula in stilul COCALAR, mai precis toti merg cu aceasi viteza, se incadreaza pe banda din timp, nu trec pe rosu, nu blocheaza intersectia, nu parcheaza unde "vrea puta lor". La acest trafic concureaza si sistemul de sensuri unice, sensuri care sunt respectate.
Un singur automobil am vazut pe avarii, evident taran de Bucuresti.
Billa si Spar sunt foarte raspandite, asa ca veti avea de unde lua cate ceva pt. hotel sau eventual pentru acasa.
La Wienerstadtbrau incercati coastele neaparat, dar si supa de gulas care merge cu un Paulaner din grau.
Sigur o sa mai trec prin Viena, dar de data asta pe timpul verii.


O harta a centrului:
http://www.wien.info/wtv/plan/uebersicht.html