Eu de la generatiile viitoare de platforme de jocuri nu astept sa-mi randeze rezolutii cu catralioane de pixeli pe latura mare sau sa-mi mangaie ochii cu cine stie ce super 6D-uri. Eu astept o revolutie care depaseste suprafata, vreau sa vad obiecte care-s obiecte, modelate si create. Nu obiecte care-s niste cuburi foarte frumos texturate si cu ceva briz-briz-uri pe deasupra (a se citi diverse mapinguri). Vreau ca in momentul in care ma apropii de o cutie de lemn sa spunem, sa nu fie doar o forma geometrica cu o textura fotorealista pe deasupra. Vreau sa vad granulatia lemnului, sa vad cuiele ce tin sipcile impreuna.

M-am saturat sa vad tot felul de terenuri fotorealiste cu texturi mirifice, vreau ca pamantul sa fie pamant, sa fie tarana palpabila si iarba mai mult decat un sprite. Sunt curios cand va veni o revolutie, o reinventare de genul asta. Momentan mi se pare ca industria are un pic ochelari de cal si gandeste intr-o directie unde "more power is better". Deja simt o plafonare, vreau sa vad niste baieti ingeniosi care sunt pregatiti si dornici sa reinventeze roata.