Q chiar ma bucur ca ai fost acolo si ca ai avut 2 ani in care sa poti experimenta. Eu am gustat doar in Madrid cafeaua insa principiile in baruri si cafenele sunt cam aceleasi. Servesc cafele cu zecile/sutele dar nu la aparat cu capsule. Poate la un automat care se apropie de ideea de capsule.
Din cauza asta poate va intelege si Monky ca eu nu am dorit sa-i schimb preferinta sau sa-i scot din cap obiceiul. Doar sa-i arat altceva, sa-i cer parerea. Sa discutam.
Revenind la aparatul tau. Cand vroiam sa cumpar expresorul Electrolux am intrebat-o pe vanzatoare ce recomanda si m-a indemnat catre Delonghi (by the way scrie made in italy?) iar in cu totul alt magazin m-au indreptat spre Dolce gusto in conditiile in care i-am zis ca am auzit vorbe bune despre Tassimo. Eu nu ma iau dupa ce imi recomanda unul altul in magazin pentru ca stiu ca sunt "mituiti" de producatori sa le faca vanzare la raft cu sfaturi pentru berbecuti fara discernamant care primul lucru pe care-l fac este sa zica "ce-mi recomandati, care marca e mai buna" (ceea ce evident am facut si eu intr-o piesa mult mai slaba evident).
Ideea e ca am citit destul de mult iar tu imi confirmi exact prin ce imi zici. Ceea ce se discuta pe acel alt forum este tocmai asta.
Anume ca luandu-ti niste boabe de preferinta proaspete si de curand prajite macinate de vanzator sau de preferinta de tine inainte de prepararea cafelei poti obtine o cafea mult mai buna si naturala chiar si cu un simplu expresor, pentru ca in aceasta ecuatie piesa cea mai importanta este rasnita si gradul de macinare si nu expresorul ca atare. Evident o scula mai buna va da rezultate mai bune si fiabilitatea va fi pe masura si cand spuneam anterior faceam referire la ceva de genul asta.
Cum e sa ai asa ceva in casa si sa faci cafea invitatilor? De alta clasa. Evident si de alta valoare ( 800E.)
Anyway long talk, no direction.
Stick to "Threadul maniacilor de cafea, espresso, cappuccino, ceai" de firma(nu mai fac reclama ca se stie)
So long.