Single post: Xbox 360 + Smartphones / Tablets = Microsoft Xbox SmartGlass

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Xbox 360 + Smartphones / Tablets = Microsoft Xbox SmartGlass

    Stiu ca multi au hulit conexiunea dintre tablete, smartphone-uri si console, dar iata ca la E3 2012, Microsoft vine si pune punct acestui nonsens. Reuseste acest lucru lansand Xbox SmartGlass, noua tehnologie care permite unui smartphone sau unei tablete cu Windows 8, Android sau iOS sa se lege de Xbox 360. Atat pe partea de audio & video streaming, cat si pe partea de gaming. Practic titlul celei mai funny stiri de la E3-ul din acest an a fost Microsoft has a new gaming handheld...and it's the iPad!

    In primul rand, e bine de stiut ca aceasta tehnologie nu va fi disponibila doar celor care au Xbox Live Gold, ci va putea fi folosita de oricine detine un Xbox 360 (si bineinteles, device-ul cu touch screen aferent). Entuziasmul celor de la Microsoft mi s-a parut destul de hilar atunci cand au anuntat ca in sfarsit vor veni odata cu Xbox SmartGlass si cu cel mai bun browser web disponibil vreodata pe consola. Hilar pentru ca la acest browser controlul se face via iPad (Safari anyone?).

    Dar foarte interesant in prezentare mi s-a parut legatura cu gamingul. A fost prezentat un joc de football american in care schemele si controlul se faceau pe touchscreen. Practic din acest moment, Xbox 360 poate fi considerat un contender pe masura lui Wii U. Acum, ramane de vazut cat de bine va fi implementat SmartGlass-ul. In final totul va tine de developeri si de aplicatii/jocuri.

    Cum vi se pare ideea? Eu unul cred ca prin aceasta mutare, Microsoft a reusit sa "vanda" cateva milioane de controllere pentru noul Xbox SmartGlass cu zero efort!

    Attached Images Attached Images microsoft_xbox_smart_glass.jpg