Quote Originally Posted by RaverX View Post

Pe mine ma mai enerveaza o chestie la digital, apare un joc pe steam (dau cel mai cunoscut exemplu), costa 60 dolari. Il cumpar si peste 2 zile (in weekend) jocul se poate cumpara la 30 dolari? Faza exista si pe piata retail, insa nu e chiar asa de exagerata.

Si pe alte piete cumparatorii sanctioneaza asta foarte grav. In urma cu cativa ani Nvidia a scos GTX280 la un pret de 599 dolari, ATI a scos 4870 la pret mult mai bun si Nvidia a redus rapid pretul la 499 dolari, dar au fost dati in judecata de aia care cumparasera deja si a trebuit sa le dea diferenta inapoi. Si Apple parca a patit ceva de genul la un moment dat. Pe piata jocurilor n-am auzit niciodata de ceva de genul? De ce?
Mda... si daca ar fi costat 10 ani 60$ ai fi fost nemultumit ca e pretul mare. Tocmai asta e marele avantaj al platformei Steam, multe jocuri la preturi redus. Nu te obliga nimeni sa cumperi cu 60$, este strict alegerea ta. Si eu am cumparat jocuri in format fizic cu 50 de lire, doar pentru a le vedea a doua zi la pret redus.