Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 29 of 29

Thread: Sony a cumparat Gaikai

  1. #21 SP
    Member Mythul's Avatar
    macar avem Wii U ...you know...

    Am incredere in Sony ca vor reusi sa lanseze PS4 exact ca si PS Vita

  2. #22 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Nu va disparea retailul de pe principalele console din viitoarea generatie...so calm down...sunt bani prea multi si firme prea mari la mijloc(gamestop,etc)

  3. #23 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Electronic Arts va lansa pe viitor doar jocuri in format digital.
    Frank Gibeau (Preşedinte Electronic Arts) explica mai jos cum retail-ul e pe moarte.
    EA is "going to be a 100% digital company, period" says Gibeau | GamesIndustry International

  4. #24 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    astea sunt ca titluriile alea din tabloide..BOMBA,SOC,SENZATIONAL...daca citesti ce zice nenea asta :
    If the gamer wants to get the game through a digital download and that's the best way for them to get it, that's what we're going to do.
    "But if customers want to buy a game at retail, they can do that too. We'll continue to deliver games in whatever media formats make sense and as one ebbs and one starts to flow, we'll go in that direction," Gibeau continued.
    totul tine de cerere si oferta...

  5. #25 SP
    Junior Member RocketBV's Avatar
    Ei ne dau ce noi cerem. Daca vom cere doar digital .. aia ne vor da si invers. Parca inca nu realizam cat de dependenti sunt ei de noi !! Regula de baza in comert (pentru ca totul e comert in final) este ca pionul principal este consumatorul final. Ia sa nu cumpere nimeni in primele luni de lansare ceva digital .. sa vezi cum ti le vinde si pe MicroSD... la naiba .. daca ceri sa fie pe floppy si din alea ti se vor da

  6. #26 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by RocketBV View Post
    pionul principal este consumatorul final
    Asta e de multe ori teorie. Vor sti ei cum sa "educe" consumatorul asta ca sa faca cum vor ei, cum sa fie in avantajul lor.

  7. #27 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by RocketBV View Post
    Ei ne dau ce noi cerem.
    Serios acum, tu mai crezi in Mos Craciun? Ce zici tu poate merge la aia mici, gen magazinase de cartier si prin piata, acolo comercinatul mic se adapteaza la piata. Insa colosii fac regulile pt ca nu au concurenta, concurenta e de fatada. Cel mai bun exemplu e chiar la console, PS3 si XBOX 360 sunt foarte apropiate ca performanta, sunt mici diferente intre ele, dar pe total sunt foarte apropiate si ca performanta si ca pret, la fel si la jocuri. Unde-i concurenta atunci?

    Ei vor sa ne faca sa credem ca ei se lupta intre ei si ca vor sa ne ofere produse de calitate la preturi bune. Aiurea. Tot ce vor e sa faca profit si e si normal, asta e capitalismul. Insa cu digitalul au mers prea departe, eu stiu bine ca sunt costuri pt dezvoltarea unui joc, dar daca se merge doar pe digital firmele vor face bani cu galeata, n-o sa mai aibe contracte cu magazine si vor putea vinde cat vor ei si la ce pret vor.

    Pe mine ma mai enerveaza o chestie la digital, apare un joc pe steam (dau cel mai cunoscut exemplu), costa 60 dolari. Il cumpar si peste 2 zile (in weekend) jocul se poate cumpara la 30 dolari? Faza exista si pe piata retail, insa nu e chiar asa de exagerata.

    Si pe alte piete cumparatorii sanctioneaza asta foarte grav. In urma cu cativa ani Nvidia a scos GTX280 la un pret de 599 dolari, ATI a scos 4870 la pret mult mai bun si Nvidia a redus rapid pretul la 499 dolari, dar au fost dati in judecata de aia care cumparasera deja si a trebuit sa le dea diferenta inapoi. Si Apple parca a patit ceva de genul la un moment dat. Pe piata jocurilor n-am auzit niciodata de ceva de genul? De ce?

  8. #28 SP
    Junior Member RocketBV's Avatar
    Deci in final e "ca la dealerii de droguri" ... luam ce ni se da pentru ca nu putem sa nu consumam aceste produse indiferent de forma prezentata. Sa zicem ca imi cumpar 10 hdd / ssd si imi "pastrez" colectia de jocuri cumparate digital, dar treaba cu cloud gamingul miroase si mai urat .. si calitativ si cum vreti voi... poate ca nu suntem inca pregatiti pentru asa ceva.

    Sent from my MB525 using Tapatalk 2

  9. #29 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post

    Pe mine ma mai enerveaza o chestie la digital, apare un joc pe steam (dau cel mai cunoscut exemplu), costa 60 dolari. Il cumpar si peste 2 zile (in weekend) jocul se poate cumpara la 30 dolari? Faza exista si pe piata retail, insa nu e chiar asa de exagerata.

    Si pe alte piete cumparatorii sanctioneaza asta foarte grav. In urma cu cativa ani Nvidia a scos GTX280 la un pret de 599 dolari, ATI a scos 4870 la pret mult mai bun si Nvidia a redus rapid pretul la 499 dolari, dar au fost dati in judecata de aia care cumparasera deja si a trebuit sa le dea diferenta inapoi. Si Apple parca a patit ceva de genul la un moment dat. Pe piata jocurilor n-am auzit niciodata de ceva de genul? De ce?
    Mda... si daca ar fi costat 10 ani 60$ ai fi fost nemultumit ca e pretul mare. Tocmai asta e marele avantaj al platformei Steam, multe jocuri la preturi redus. Nu te obliga nimeni sa cumperi cu 60$, este strict alegerea ta. Si eu am cumparat jocuri in format fizic cu 50 de lire, doar pentru a le vedea a doua zi la pret redus.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Ce ne-am cumparat azi - PC By RonanN1 in forum Jocuri PC
    Replies: 745 Last Post: 19-01-2024, 18:11
  2. Replies: 0 Last Post: 12-01-2012, 10:06
  3. Sony a cumparat studioul Media Molecule By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 03-03-2010, 12:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts