Quote Originally Posted by Strike105X View Post
Am uitat sa mentionez prin greu vreau sa spun ca nu te poti angaja pe slujbe mai decente, cum ar fi la o firma imobiliara, pe post de vanzator, casier, la KFC, sau alte firme fasfood mai cu pretentii si conditii de salarializare mai buna, pe post de ajutor de bucatar, sunt multe cursuri pe care nu le poti urma, din pacate asa este legea. Fara liceu tot ce poti face in mare este sa lucrezi ca manipulant, in constructii, gunoier, ospatar cred ca daca nu sa schimbat ceva, in principal din acestea.
Imi e cam greu sa descifrez ce ai vrut tu sa spui acolo, insa, vanzator la KFC e slujba decenta ?
Eu, de exemplu, la 17 ani, fara liceu terminat sunt angajat ca web developer la trei firme. Ma rog, teoretic, fara studii nu ma pot angaja ca web developer. Pe contractul de munca sunt anagajat ca operator calculator, parca. Dar fac ceea ce face un web dev.


Quote Originally Posted by CSergiu View Post
^ angajazate la o agentie de publicitate
Da. Chiar asa. Mai simplu nici ca se putea.

@zino...: Eu iti recomand sa dai BAC-ul acum. Am un prieten care a picat vara trecuta si nu a mai avut chef sa-l mai dea altcandva. Nu s-a mai dus, a lasat-o asa. Daca nu vrei sa te inscrii, e simplu. Te duci la secretariatul scolii tale si le spui ca nu vrei sa te inscrii in BAC. E nasol sa vad ca nu vrei sa termini liceul, nefiind informat.

Tot vorbesti de sustinere... de ce fel de sustinere ai nevoie ? Ca nu reusesc sa imi dau seama. Mie, de exemplu (si stiu ca din nou ma dau exemplu, insa pot sa vorbesc numai pentru persoana mea), parintii nu mi-au bagat cartea pe gat, nu m-au obligat sa faca nimic. Am facut ceea ce mi-a placut (programare) inca din clasa a 5-a, de cand am inceput sa invat HTML-ul dintr-o carte pe care o gasisem la scoala. Dupa aia a urmat C++ si trecut am ajuns la un concurs de Computer Science in SUA, pe banii Elenei Udrea. Am continuat si cu web developmentul, am invatat PHP, MySQL, CSS etc., am ajuns sa fiu angajat pentru chestia asta, cu salariu decent (cat sa-mi fac mofturile) si cam atat pana acum.