Salve all...
Dpdv al meu Xbox One nu are cum sa fie un esec. SI daca jumatate din cumparatorii generatiei trecute de console (35 de milioane din 77) ar cumpara-o si tot ar fi un numar suficient cat sa nu fie esec. In plus fata de acel numar de console vandute, s-ar mai putea vinde inca cateva milioane celor care nu au mai avut niciodata consola dar ar fi interesati de un Blu-Ray, DVR cu posibilitatea de a juca si jocuri.
Si inca ceva : cineva de la Microsoft (nu retin momentan numele, ceva gen Steve....) a declarat pt. Endgadget ca Allways Online check-ul este o evolutie fireasca a lucrurilor fata de vechea consola (nu am tradus identic) : adica ? Sa explic eu dragii mosului...

Punctul 1 : Daca urmariti cate console Xbox 360 au in momentul de fata JTAG / RGH (cu banare pe LIVE normal) si cate nu au RGH / JTAJ veti observa ca cel putin la nivel de RO, dar probabil si la nivel mondial, numarul celor modate este mai mare decat al celor ne-modate.
Si atunci ce sa faca ? Simplu, verificare la 24 de ore si te joci normal, sau ai un Blu-Ray player foarte scump in sufragerie. Simplu ca buna ziua ! Cine le forteaza mana producatorilor de jocuri, console, distribuitorii, STEAM, Origin & co... ? Noi cei care ne modam consolele.
E simplu sa gasim vinovatul fara a ne asuma nici o responsabilitate. Microsoft sau Sony sunt niste monstrii pe care nu ii intereseaza de noi, huoooooo... Mai, tinand cont de masura asta anti-piraterie, eu zic ca le pasa
Ok, cu check-ul la 24 ore am lamurit.

Punctul 2 : Jocurile SH, mda. Pai din moment ce tot mai multi se orienteaza spre digital (revenim la ce am spus mai devreme de GoD, Steam-ul plin de DRM, Origin, DLC, 2 jocuri moka pe luna DIGITALE la abonamentul Gold Xbox Live sau PSN+) nu inteleg care este ura. Pana si Microsoft a declarat ca lucreaza la o idee de schimb al jocurilor intre conturile de Xbox. Si atunci de unde ura fata de Microsoft ? Si nu imi spuneti de Collector's Editions ca alea nu sunt de revanzare, majoritatea le cumpara sa le tina. PUNCT.
Punctul 3 : PS4 are hardware mai tare decat Xbox One pentru ca are GDDR5. Who cares ? Really, who cares ?? Pai ati uitat ca PS3 cu octo-core-ul Cell avea in unele jocuri grafica mai urata decat cea de Xbox360 care avea un amarat de tri-core si cu toate astea Xbox-ul avea Antialliasting, iar PS3 nu? Remember the time....na na na na na...like that old song

Nu conteaza diferentele hardware intre cele 2 console, ci cum sunt create jocurile pentru acel hardware. Strict pe hartie acele diferente pot parea inportante, dar in viata reala e posibil ca un joc in exclusivitate de Xbox sa arate mai bine ca unul de PS. Sau invers daca va incalzeste cu ceva !
Punctul 4 : diferenta de 100$ intre cele 2 platforme. Ok... aici e cu dus si intors. Personal mi-ar place un Price Tag de 299$ pt. ambele console. Real nu este posibil. Pentru ca acel procesor nu este ieftin, avem 8 Gb DDR (3,5,12...), un hdd de 320-500 Gb, unitatea BD, gamepadul, etc care ridica pretul unei console. Xbox-ul vine si cu acel Kinect al carui pret e de aprox 100 € pe la noi si cam asta e .... Este posibil ca dupa 6-12 luni sa se schimbe preturile, dar ce ne facem cei care nu avem rabdare 6-12 luni...
Una peste alta (sper ca nu v-am plictisit, daca nu, imi cer scuze) ar trebuii ca noi, colegii de forum, sa avem intelegere si rabdare unii cu altii si sa lasam naibii fanboy-smele. Suntem satui inca din 2006-2007 de la lansarea fostei generatii de console si primii pasi spre deschiderea unui forum dedicat pasionatilor de console din Romania de rautacizme. Suntem satui pana in gat, daca ma credeti pe cuvant. Unii se comporta si posteaza pe aici..pe colo, de parca nu am sti ce face o consola (mamaaaaaaaaa da xbox-ul e atat de slabbb.... numai un prost si-ar lua PeSe Trei samd). Postati o stire, dati un sfat in functie de cerintele unui om, ajutati sa se acomodeze cu consola un nou posesor, faceti orice, dar lasati naibi hate-tareala si troll-ismul. Incercati macar 1 luna sau 2 sa nu va mai comportati atat de romani.
O zi buna tuturor si game on !


---------- Post added 12-06-2013 at 03:18 PM ----------

PS revin cu inca o parere : ma uitam ca "vitelul la poarta noua" pe un binecunoscut site de torrente romanesti, cunoscut in special celor care "modeaza" console, pe respectivul lor forum la parerea userilor despre noile generatii de console. Citeam si nu imi venea sa cred ce scriau ce de acolo. Pur si simplu "beleam" ochii pe respectiva pagina iar creierul meu nu reusea sa inteleaga punctul de vedere al celor care postau, ca sa cize printre fragmente :
- nu pot sa cred ca Ms a decis sa blocheze jocurile sh.....apropo cu ce program ard jocul cutare...
- RIP microsoft pentru decizia a a avea check online la fiecare 24 de ore.....apropo am facut RGH, bla, bla bla
- sunt niste dobitoci, imi voi cumpara PS4, sper ca microsoft sa dea faliment, chiar nu uploadeaza nimeni seria God of War, nu de alta dar PS3-ul meu se plictiseste de cand l-am modat...
.............

Fratii mei, pai cand sunteti cu tencu de Verbatime pe consola banata, sau cu chip-ul de RGH in ea tu te plangi de chek online ? Sau de blocare jocurilor SH ? Sau vei folosii motivele astea ca sa iti iei PS4 in speranta ca daca Sony a decis sa nu blobheze jocurile SH, Nu DRM si nu online chek o vei putea moda? Pai asta e motiv sa iti iei o anume consola ?

Mai, m-am tampit eu, sau astia sunt batuti in cap ? Discuti asta pe site-uri de torrente plangandu-te ca Microsoft sau Sony au facut una-alta? Daca vreti va atasez acele discutii...dar sincer decat sa va apuce greata va scutesc de suferinta.

Si facand o anumita legatura, sunt multi pe acest forum care posteaza contra Microsoft/pro Sony tot din principiul modarii ? Pentru ca ar fii aiurea rau de tot...