Probabil cand ati scris articolele nu erati la curent cu afirmatia ca nu ne vom putea juca decat in tarile unde Live-ul este oficial. Poate cativa din cei de aici isi vor permite sa se chinuie cu VPN si alte nebunii... dar restul (probabil 99.9%) nu. Caz in care da, pentru Romania Xbox One va fi un esec. Si nici sa nu incepem sa discutam despre TV si alte nebunii... la noi RDS/RCS nici macar nu stie ce-i ala un CI (Common Interface) si-ti da un receiver de cand era bunica fata... daramite sa treaca pe asa ceva.

Oricum, postul initial a fost scris inainte de conferinta Sony... dupa care eu zic ca s-au schimbat lucrurile complet. Daca Microsoft va merge pe aceleasi restrictii si aberatii (gen "nu avem de gand sa lansam in Asia decat spre sfarsitul lui 2014"), va fi un fail. Dar lor nu le pasa. Doar ati vazut ca au spus foarte clar "Daca nu va convine, exista inca Xbox 360 pentru asta!". Sa fie sanatosi daca ei cred ca am stat ca prostul sa le urmaresc conferintele doar ca sa ma convinga ca mai bine raman la consola lor de acum 7 ani or so (consola care la mine a ajuns la a 8-a iteratie, pentru ca toate celelalte au pierit tragic datorita RRoD-ului sau altor probleme jenante).