@MonkY: sunt perfect de acord, daca se va dovedi ca nu ma pot conecta deloc la Xbox Live cu Xbox One pentru ca stau in Romania, ma indoiesc c-o sa-mi fac VPN doar pentru single player (de multi nici nu poate fi vorba).

Insa argumentul meu (de gamer pasionat, cu mai putin timp liber pentru joaca) nu este anulat complet. Si se pare ca nu sunt singurul, repet: cati dintre voi n-au cumparat x console dupa ce prima/ a doua s-a stricat? Cati dintre voi n-au facut tot posibilul sa acceseze dlc-uri prin VPN, indisponibile altfel? Mo si-a consumat o gramada de timp sa scrie si sa actualizeze thread pentru tutorial. Si cate si mai cate exemple care frizeaza logica dar se pliaza perfect pe pasiune. Cam asta-i cu pasiunea: daca vor exista doua - trei titluri care sa-ti ofere ceva imposibil de avut pe alta platforma, probabil ca DA, cativa dintre noi se vor da peste cap (ametind ingrozitor) pentru a se bucura de experienta aia.

Nu vreau sa fiu inteles gresit: cred ca Microsoft face greseala dupa greseala, iar acele "doua - trei titluri" despre care vorbeam mai devreme trebuie sa fie al naibii de bune pentru a ma convinge sa platesc si sa inghit toate restrictiile lor. Cred insa, de asemenea, ca Microsoft inca trebuie sa-si defineasca politica de servicii pentru noul Xbox si poate inca sa modifice o sumedenie de variabile, atat la lansare cat si pe parcurs.