Single post: PS2: sfarsitul unei epoci

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    PS2: sfarsitul unei epoci

    Din pacate dupa ce in ianuarie Sony a anuntat ca va inceta sa mai fabrice consola PS2, dupa mai bine de 13 ani de la lansarea ei, astazi am aflat care va fi si ultimul joc lansat vreoadata pe PS2 si anume Fifa 14. A venit si vremea batranului PS2 care dupa multi este, fara dar si poate, cea mai populara si de succes consola din istorie, avand o librarie imensa de jocuri si un install base de peste 155 de milioane de unitati (31 martie 2012). Numerele care se invart in jurul consolei sunt uriase, fiind cea mai longeviva si cea mai vanduta consola din istorie, reusind o adevarat perfomanta care va fi cu greu atinsa in viitor. Pentru multi dintre noi, PS2 este si motivul pentru care am intrat in aceasta lumea a consolelor, oferindu-ne jocuri de-o calitate extraordinara si care ne-a marcat cu siguranta viata, ocupand un loc important in trecutul oricarui gamer.

    Dupa cum spuneam, ultimul joc lansat pe PS2 va fi unul produs de EA Sports, Fifa 14, nu stiu care a fost motivul mai exact pentru care Sony a ales acest joc pentru a marca sfarsitul unei epoci, dar pot sa va spun ca ultimul joc lansat in Japonia pentru PS2 a fost Final Fantasy XI: Seekers of Adoulin in luna martie a acestui an. Vreau sa va mai impartasesc inca un lucru interesant, stiti care a fost cel mai vandut joc pentru acesta platforma? GTA: San Andreas cu peste 17 milioane de unitati, seria bucurandu-se de un succes imens printre fanii PS2.

    A venit si aceasta clipa cand trebuie sa ne luam ramas bun pentru totdeauna, dar in acelasi timp trebuie sa privim spre viitor, pentru ca in curand se va lansa PS4 si sa nu uitam ca inca avem PS3, care de asemenea se va bucura de un suport imens din partea celor de la Sony. In incheiere v-as ruga sa scrieti daca aveti putin timp ce a insemnat pentru voi PS2 si ce rol a avut in experienta voastra de gamer.
    Attached Images Attached Images hd-descargar-playstation-2-ps2-foto-detalle-logo-i-y-ibackgroundz.com-1-.jpg