Single post: Urmatorul iPhone va avea scanner de amprente!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Urmatorul iPhone va avea scanner de amprente!

    Dupa ce mi-am calcat pe suflet si am trecut de la vechiul dar bunul meu companion iPhone 4 la mai noul si mai rapidul iPhone 5, am stat si m-am intrebat cu ce ar mai putea veni Apple ca sa ma faca sa cumpar un iPhone mai nou. Viteza? Nu merci, iPhone 5 isi face cu brio orice task fara sa cracneasca. Ecran mai mare? Nu va rog, nu vreau o paleta, phableta sau lopeti! Rezolutie mai mare? Nici gand, nu pot distinge pixelii nici asa! NFC si alte nebunii? Not so much!

    Insa, exista un lucru pe care mi l-am dorit de mult pe un smartphone (si la care am apelat cu drag pe notebook-urile cu aceasta functie), si anume: fingerprint scanner! O sa radeti dar eu sunt genul care iubeste faptul ca iPhone inca are buton fizic/hardware (in timp ce altii prefera butoane software care "mananca din ecran")... si care spera ca acesta sa mai primeasca inca o utilitate: aceea de a scapa de "Slide to unlock" sau "Insert your PIN code" printr-o simpla apasare a butonului de home (dar care sa fie totusi securizata si care sa fie legata doar de mine).

    Nu e S.F. in ziua de azi, e o chestie superba de securitate si iti usureaza accesul la telefon. Imi dau seama ca nu e o metoda infailibila de protectie, insa tot e de o mie de ori mai buna decat ideea celor de la Google de a scana fata utilizatorului (peste care poti trece cu o simpla poza a acestuia).

    Si iata ca astazi mi s-a indeplinit dorinta. So i'm happy (and writing it down - just because i can)! Un developer (Hamza Sood) a descoperit un nou folder in ultima versiune de iOS 7 beta. Folderul se numeste BiometricKitUI si contine urmatoarele nebunii:
    "bplist00_”enroll.tutor.image.label.left.hand_fi ngerprint.image#enroll.tutor.image.label.right.han d_fingerprint.status
    Photo of a person holding an iPhone with their left hand while touching the Home button with their thumb_;
    A fingerprint that changes colour during the setup process._
    iPhoto of a person holding an iPhone with their right hand while touching the Home button with their thumb_Recognition is"
    It describes the process by which a user swipes their thumb across the scanner.
    Conform celor spuse de Hamza Sood, textul din acel cod este legat de un tutorial pentru modul in care sa folosesti scanner-ul. Mai mult, sunt instructiuni pentru functia de VoiceOver.

    Intre timp am aflat ca saptamana trecuta cei de la Apple au inregistrat un nou patent legat de un fingerprint scanner. Adaugam la asta si faptul ca in 2012 Apple a cumparat o firma de securitate denumita AuthenTec (care era specializata in tehnologia de scanare a amprentelor), si eu zic ca avem suficiente informatii sa credem ca urmatorul iPhone va avea scanner de amprente. Ar fi sublim (pentru mine cel putin)!

    Chiar sunt curios cum vi se pare voua aceasta idee... Am i crazy, or... am i crazy? :D
    Attached Images Attached Images iphone_fingerprint_scanner.jpg