Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Urmatorul iPhone va avea scanner de amprente!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Urmatorul iPhone va avea scanner de amprente!

    Dupa ce mi-am calcat pe suflet si am trecut de la vechiul dar bunul meu companion iPhone 4 la mai noul si mai rapidul iPhone 5, am stat si m-am intrebat cu ce ar mai putea veni Apple ca sa ma faca sa cumpar un iPhone mai nou. Viteza? Nu merci, iPhone 5 isi face cu brio orice task fara sa cracneasca. Ecran mai mare? Nu va rog, nu vreau o paleta, phableta sau lopeti! Rezolutie mai mare? Nici gand, nu pot distinge pixelii nici asa! NFC si alte nebunii? Not so much!

    Insa, exista un lucru pe care mi l-am dorit de mult pe un smartphone (si la care am apelat cu drag pe notebook-urile cu aceasta functie), si anume: fingerprint scanner! O sa radeti dar eu sunt genul care iubeste faptul ca iPhone inca are buton fizic/hardware (in timp ce altii prefera butoane software care "mananca din ecran")... si care spera ca acesta sa mai primeasca inca o utilitate: aceea de a scapa de "Slide to unlock" sau "Insert your PIN code" printr-o simpla apasare a butonului de home (dar care sa fie totusi securizata si care sa fie legata doar de mine).

    Nu e S.F. in ziua de azi, e o chestie superba de securitate si iti usureaza accesul la telefon. Imi dau seama ca nu e o metoda infailibila de protectie, insa tot e de o mie de ori mai buna decat ideea celor de la Google de a scana fata utilizatorului (peste care poti trece cu o simpla poza a acestuia).

    Si iata ca astazi mi s-a indeplinit dorinta. So i'm happy (and writing it down - just because i can)! Un developer (Hamza Sood) a descoperit un nou folder in ultima versiune de iOS 7 beta. Folderul se numeste BiometricKitUI si contine urmatoarele nebunii:
    "bplist00_”enroll.tutor.image.label.left.hand_fi ngerprint.image#enroll.tutor.image.label.right.han d_fingerprint.status
    Photo of a person holding an iPhone with their left hand while touching the Home button with their thumb_;
    A fingerprint that changes colour during the setup process._
    iPhoto of a person holding an iPhone with their right hand while touching the Home button with their thumb_Recognition is"
    It describes the process by which a user swipes their thumb across the scanner.
    Conform celor spuse de Hamza Sood, textul din acel cod este legat de un tutorial pentru modul in care sa folosesti scanner-ul. Mai mult, sunt instructiuni pentru functia de VoiceOver.

    Intre timp am aflat ca saptamana trecuta cei de la Apple au inregistrat un nou patent legat de un fingerprint scanner. Adaugam la asta si faptul ca in 2012 Apple a cumparat o firma de securitate denumita AuthenTec (care era specializata in tehnologia de scanare a amprentelor), si eu zic ca avem suficiente informatii sa credem ca urmatorul iPhone va avea scanner de amprente. Ar fi sublim (pentru mine cel putin)!

    Chiar sunt curios cum vi se pare voua aceasta idee... Am i crazy, or... am i crazy? :D
    Attached Images Attached Images iphone_fingerprint_scanner.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    +1 (tot la domeniul crazy). Abia astept sa iasa sa schimb lopata actuala.

  3. #3 SP
    Member Kratos's Avatar
    Sa vezi acum ce-o sa sara lumea de fund in sus, cum ca Apple o sa va scaneze amprentele si o sa le trimita la NSA, NBA, Interpol, Homeland Security, FBI, SRI, Coca Cola si altii. Si sa nu-l uitam pe Papa desigur.

    Buna idee si o aplaud! Si eu m-am saturat de probleme cu al meu Galaxy S3 si cred ca ar cam fi timpul sa schimb tabara.

  4. #4 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    chiar citisem stirea/zvonul acesta si chiar ma intrebam cum de nu a zis nimeni nimic pe forum am crezut initial ca este un zvon prea mare pentru a fi credibil, dar ideea este foarte interesanta si chiar sunt curios cum o vor pune in practica

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai si de pe laptop-urile cu scanner de amprente se zvonea ca fura amprentele, acum chiar va fi scandal. Imi aduc aminte de nemti care au refuzat initial Xbox One pentru ca incalca niste legi, sunt curios daca se adevereste zvonul cu iPhone daca nu cumva incalca si el ceva legi europene sau macar nemtesti.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Atata timp cat datele mele nu sunt trimise la Apple sau oricine altcineva (si sunt doar pe smartphone-ul meu personal), nu vad de ce ar fi mare scandal. La urma urmei, n-am mai folosi nici parole, pt. ca le preia Apple, Google, Microsoft si le-ar da mai departe (nu zic ca nu fac asta). Eu sunt satul de teoria conspiratiei exagerate... sunt multi care cauta modalitati sa-si dezactiveze front camera la smartphone, ca vezi Doamne daca-i face poza si trimite nu stiu unde. Dar nu se uita ca si-a urcat 2000 de poze pe Facebook in toate ipostazele.

    Dar serios acum... daca nu am nimic de ascuns... pot sa-mi ia amprentele linistiti. De fapt, daca vor, bag singur un Kg de tus, ma amprentez singur, scanez si le trimit eu direct, ca sa le usurez munca.

    P.S. In plus, cred ca va fi o chestie optionala. Cine vrea, foloseste modalitatea asta de login. Cine nu, disable si aia e.

  7. #7 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Extraordinar... de nefolositor. Am avut fingerprint scannere pe laptopul de la munca acum ceva timp si nu l-am folosit niciodata.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Extraordinar... de nefolositor. Am avut fingerprint scannere pe laptopul de la munca acum ceva timp si nu l-am folosit niciodata.
    Sunt ferm convins ca laptopul nu l-ai scos niciodata repede din buzunar si inainte de a-l duce la ureche ai stat sa introduci PIN-ul sau ai dat swipe la scanner. Si asta de zeci de ori pe zi, nu o singura data. In plus, nu cred ca pe laptopul respectiv aveai informatii pretioase... pentru ca daca da, ai fi folosit.

    Chestia asta nu este pentru oricine, insa cine are date importante, o sa fie super happy. As i am

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Acum depinde si cat de rapid functioneaza. In toate filmele in care super agentii secreti isi folosesc degetul pentru a trece de usile blindate care adapostesc arme albe, scanarea dureaza vreo 5 secunde. Sa deblochez aifon-ul acum imi ia 1 secunda. Deci nu imi convine. Sunt curios cum va functiona incat sa ia locul acelui swipe.

  10. #10 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    My pr0n will be safe!

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Acum depinde si cat de rapid functioneaza. In toate filmele in care super agentii secreti isi folosesc degetul pentru a trece de usile blindate care adapostesc arme albe, scanarea dureaza vreo 5 secunde. Sa deblochez aifon-ul acum imi ia 1 secunda. Deci nu imi convine. Sunt curios cum va functiona incat sa ia locul acelui swipe.
    Iti dai seama ca acolo vorbim de scanere "standard", unde o lampa trece si lumineaza zona unde se scaneaza. Aici vorbim de o chestie de cativa milimetri patrati. Nu ai avut niciodata un notebook cu scanner de amprenta? E instant, dar trebuie sa faci tu "swipe" (cel putin asa e la majoritatea).

    O sa incerc sa caut acel patent... poate asa vom intelege mai bine ce/cum vor proceda. Stiu ca initial erau niste zvonuri cum ca acest lucru s-ar putea realiza chiar si pe suprafata ecranului prin pozitionarea a inca unui filtru. Dar daca e vorba de butonul de home, presupun ca i-ar lua locul o camera mica de tip BSI (pt. ca lumina din exterior nu are) cu rezolutie foarte slaba, care sa faca o poza rapid si sa scaneze eu stiu... 50 sau 100 de zone.

    Vom trai si vom vedea... spuse orbul.

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eeh, carcoteam si eu. Dar fiind vorba de un scanner in butonul Home, care e mic, sunt foarte curios cum le va iesi.

  13. #13 SP
    Member Kratos's Avatar
    Si vor sari repede 'ghiolbanii' (a se traduce 'rednecks' sau 'manelari') cum ca ei au degete groase si tocite de la munca la camp (sau de la numarat bani) si ifonu' nu vede bine printre bataturi. Va fi fun sunt sigur de asta. Deja vad titlurile de genul 'FingerGate' sau 'ScanGate'.

  14. #14 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sunt ferm convins ca laptopul nu l-ai scos niciodata repede din buzunar si inainte de a-l duce la ureche ai stat sa introduci PIN-ul sau ai dat swipe la scanner. Si asta de zeci de ori pe zi, nu o singura data. In plus, nu cred ca pe laptopul respectiv aveai informatii pretioase... pentru ca daca da, ai fi folosit.

    Chestia asta nu este pentru oricine, insa cine are date importante, o sa fie super happy. As i am
    Pe laptopul actual ca si securitate am ceva care imi face constant cryptare de date si imi ia fix 2 secunde sa bag parola cand deschid laptopul si inca 2 cand intru in windows. Pt mine un fingerprinr scanner e irelevant si total nefolositor mai bine patentau ceva inovator

  15. #15 SP
    Member Snake's Avatar
    Nu e rea ideea si ma gandesc ca daca tot ar folosi un senzor optic pe acel buton de home, ar putea activa si functii gen swipe pe el.

    @HollowMan: Si cam ce ar fi fost inovator din punctul tau de vedere?

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, probabil multi nu vor vedea ceva inovator la un device de la Apple pana nu vor introduce o functie prin care sa apesi pe un buton si poc, sa nasca un Android. Si doua Nokia

  17. #17 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    multi nu vor vedea ceva inovator la un device de la Apple pana nu vor introduce o functie prin care sa apesi pe un buton si poc, sa nasca un Android. Si doua Nokia
    Exact senzatia asta mi-o lasa si mie unii. Daca in toamna eram usor dezamagit de cateva aspecte, in iunie am ramas surprins de modul in care merg lucrurile. Noile Mac-uri sunt dementiale, iar partea de software (cel putin la nivel de functii) a evoluat extrem de mult. E o perioada in care au loc schimbari majore la Apple, deci chiar e de urmarit ce se va intampla in toamna si asa mai departe.

    Ca sa fiu on - in functie de felul in care va fi implementata aceasta functie in urmatorul iPhone, s-ar putea sa fie groundbreaking. E un zvon aparut la scurt timp dupa lansarea lui 5 si probabil vom avea parte de asa ceva. In momentul de fata, telefonul e subtire, usor, lightning fast, estetic etc. Cred si sper ca urmeaza ceva cu adevarat nou.

  18. #18 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Sincer vreau sa vad ceva revolutionar la acumulatori sa investeasca bani si sa se ajunga cu smartphone-urile la nivelul vechilor telefoane care tineau si o saptamana. Asta inseamna pt mine revolutionar nu sa imi puna ceva total inutil pe telefon.

    Poate sunt murdar pe mana sau transpirat si trebuie sa raspund repede la telefon cine stie cat imi ia sa il deschid sau sa raspund cu scanerul de amprementa. Nu zic ca e o idee proata doar ca nu mi se pare ceva folositor in utilizarea de zi cu zi pentru un utilizator obisnuit.

  19. #19 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Dar serios acum... daca nu am nimic de ascuns... pot sa-mi ia amprentele linistiti. De fapt, daca vor, bag singur un Kg de tus, ma amprentez singur, scanez si le trimit eu direct, ca sa le usurez munca.
    Mai gandeste-te putin inainte de a-ti trimite amprentele, poate te trezesti cu amprentele implantate pe nu stiu unde.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Sincer vreau sa vad ceva revolutionar la acumulatori sa investeasca bani si sa se ajunga cu smartphone-urile la nivelul vechilor telefoane care tineau si o saptamana.
    Asta asteapta ca o sa vina de la Samsung
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Asta inseamna pt mine revolutionar nu sa imi puna ceva total inutil pe telefon.
    Mie imi tine telefonul 4 zile cu WiFi always ON. Ceea ce tie ti se pare revolutionar (baterie dubla sa zicem) mie unul mi s-ar parea inutil daca-imi face smartphone-ul mult mai greu. Il prefer asa usor... nu stau pe campie sa nu am acces la incarcator timp de 4 zile. Si chiar si asa, exista extra battery packs si tot felul de nebunii. A nu se intelege gresit... si eu vreau baterie mai mare, dar fara compromisuri de genul greutate mai mare, dimensiuni marite, etc..
    Quote Originally Posted by SWTFU View Post
    Mai gandeste-te putin inainte de a-ti trimite amprentele, poate te trezesti cu amprentele implantate pe nu stiu unde.
    Sunt miliarde de amprente in bazele de date a diverselor institutii pe lumea asta... vezi ca o sa ma ia pe mine sa ma "implanteze" pe nu stiu unde. In plus, in ziua de azi mai mult conteaza o proba ADN decat amprenta. Ce-or sa faca? O sa-mi insceneze o crima in New York cand eu de fapt in timpul acela sunt in Bucuresti? V-am zis, cu teoria conspiratiei o sa ajungem sa nu mai evoluam... ca ne e frica de inscenari.
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Poate sunt murdar pe mana sau transpirat si trebuie sa raspund repede la telefon cine stie cat imi ia sa il deschid sau sa raspund cu scanerul de amprementa.
    Eu cred ca ai incurcat un pic lucrurile. La telefon poti sa raspunzi la fel de repede. Apesi Answer/Reject... nu e necesar scannerul de amprenta. Ar fi exact ca si pana acum. Cand suna cineva, nu trebuie sa introduci parola, poti raspunde. Doar cand vrei sa accesezi tu smartphone-ul, sa ai acces la alte aplicatii, sau sa suni tu pe cineva, doar atunci intra chestia cu amprenta.

    Cu alte cuvinte, daca ti-l fura cineva, poti sa-l suni si sa-i explici care-i duda. El poate raspunde dar nu poate sa-ti acceseze nimic altceva pe telefon. Pana nu-l resofteaza. Desi aici se poate iar rezolva cu un chip hardware (care exista si pe notebook-uri si anumite PC-uri). E un modul TPM care nu te lasa nici macar sa intri in restore mode/bios pana nu ai trecut de scanare. Lovely, huh?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 23 Last Post: 15-05-2015, 14:56
  2. HTC One Max cu senzor de amprente? By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 6 Last Post: 09-10-2013, 02:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts