Quote Originally Posted by d@nn View Post
Eu inca nu realizez totusi la ce este necesara atita putere pe un smartphone. In afara marketing-ului.
La Android este nevoie de aceasta putere pentru ca din pacate ruleaza pe un kernel de linux care ruleaza o masina de java care la randul ei ruleaza cod (e explicat brut, nu e chiar asa, dar vazut de afara de un necunoscator, e un fel de 3 in 1). De-abia cu 2GB RAM si cu un Snapdragon 600 (and above) putem spune ca Androidul se misca in sfarsit bine... desi in timp apar tot felul de probleme de lag. Uitati-va la cel mai bun exemplu, Nexus 7... care dupa 2-3 luni de folosire devenea de 10 ori mai lent. A fost necesar un an de zile (si totusi vorbim de produs 100% Google) ca sa-si dea seama ca uitasera sa activeze functia de TRIM pentru flash storage... Pai daca la prima mana apar probleme de genul acesta, ce sa mai vorbim despre un Samsung sau un LG?

Cat despre "paleta", mi-am spus de-atatea ori opinia. Mi se pare exagerat... dar daca oamenii asta cer, asta primesc. Prefer la orice ora ceva mic pt. mobilitate, pe care sa-l pot folosi cu o singura mana in orice conditii.... iar pentru diagonala mare, exista tableta... exista laptop. Ma uit la cei cu FonePad & Co si ma bufneste rasul. Sa stai cu 7" la ureche mi se pare o adevarata involutie.